S dobrou zprávou pro nezaměstnané přichází budějovický úřad práce. S nástupem jara už totiž začíná docházet k poklesu počtu lidí bez práce – během března se jich zaregistrovalo na úřadu o 37 méně než v únoru. Práci hledalo celkem 6732 uchazečů a největší zájem měli zaměstnavatelé o obchodní zástupce, číšníky, řidiče nákladních automobilů a tesaře.

„V dubnu se bude zvyšovat poptávka po sezonních profesích a nezaměstnanost tak bude dále klesat. Dá se předpokládat, že zaměstnavatelé budou mít zájem hlavně o pozice ve službách – tedy například o kuchaře, číšníky a servírky,“ nastínil předpokládaný vývoj analytik pracovního úřadu Jiří Beran. Dodal, že kromě služeb bude teď zájem i o profese v zemědělství či lesnictví. „Možná už přijde na řadu i oblast stavebnictví,“ doplnil Beran.

Jedním z uchazečů, který hledá v současné době nové místo prostřednictvím pracovního úřadu, je i 21letý Jan Šimek z Budějovic. Ačkoliv není vyučený, nejraději by pracoval někde za barem. „Je to jediná práce, kterou znám a kde bych se nemusel celkem nic nového učit,“ zdůvodnil své rozhodnutí. V evidenci uchazečů o zaměstnání je podle svých slov teprve chvíli a spoléhá spíš na to, že si najde práci sám.

„Už jsem kdysi byl na pracáku asi půl roku. Žádnou práci mi nesehnali a když jsem jednou zapomněl přijít, tak mě hned vyhodili. Určitě je to ale lepší, než kdybych si měl sám platit zdravotní a sociální pojištění,“ popsal Šimek.

Podobně hovořil i jeho kamarád, 24letý Miroslav Ekhardt, který pracuje jako mechanik v pneuservisu. V evidenci pracovního úřadu byl asi před třemi lety a údajně na to nevzpomíná příliš rád. „Nic mi tenkrát nenabídli a když jsem navíc jednou přišel na schůzku o den později, tak mě taky rovnou vyhodili. Od té doby jsem se tam už nikdy neregistroval, ani když jsem byl nezaměstnaný. Raději sem si sám platil zdravotní pojištění a sháněl si práci na vlastní pěst. Nechtěl jsem spoléhat na to, že to za mně udělá někdo jiný,“ zmínil Ekhardt.

Podle statistik pracovního úřadu tvoří největší část nezaměstnaných středoškoláci bez maturity a lidé starší 50 let. Nejméně je pak vysokoškoláků a mladých lidí do 19 let. „Míra nezaměstnanosti meziměsíčně poklesla o 0,2 procenta na hodnotu 6,4 procent. Okres České Budějovice se v březnu opět zařadil mezi sedm okresů v České republice, kde je nezaměstnanost nejnižší,“ podotkl analytik Jiří Beran.

V průběhu března evidoval pracovní úřad celkem 652 volných pracovních míst, což je o 35 méně než v únoru. Stejně jako v minulých měsících, měli zaměstnavatelé největší zájem o obchodní zástupce. Dalšími žádanými profesemi jsou číšníci, řidiči nákladních aut, tesaři a kuchaři. Nové lidi hledá například společnost Vertigo RS, s. r. o., z Českých Budějovic. Uplatnění by zde mohli najít jeden až dva kuchaři.

„V červenci budeme otevírat restauraci ve Větrné ulici na sídlišti Máj. Naši noví zaměstnanci musí být především samostatní a šikovní,“ řekla za firmu Jitka Rytířová.

Přibližně pět až deset tesařů teď najde místo i u budějovické společnosti Domoja, s. r. o. Podle zástupce jednatele Stanislava Eismana záleží jen na tom, jak dobře dopadnou firmě smluvené zakázky. Rozjezd sezony si prý představovala o něco dřív a inzeráty tak podala už někdy v zimě. Teď je na řadě výběr vhodných uchazečů asi ze 40 došlých žádostí.

„Praxe není rozhodující, naše nabídka je vhodná i pro absolventy. Preferujeme spíš mladší lidi a to proto, že tato práce je fyzicky dost náročná. Hodně také cestují po celé republice a navíc nejsou zatíženi zlozvyky z předchozích zaměstnání,“ vysvětlil Eisman.