Žádná teplá voda a chlad v domácnostech. S nepříjemnou situací se včera musely vyrovnávat tisíce lidí v Týně nad Vltavou. Polovina města zůstala skoro na celý den bez tepla. Mohla za to porucha na horkovzdušném potrubí z Jaderné elektrárny Temelín.
Problém se dotkl například Františka Landy. „Doma jsme měli kolem dvaceti stupňů, takže jsme se museli pořádně obléct. Syn i dcera to naštěstí zvládali dobře a večer už se začalo topit, takže byt přes noc nevymrzl,“ komentoval.
Poruchu opravovali technici elektrárny od půlnoci do včerejší 12. hodiny. Během odpoledne pak potrubí napustili a postupně se do domácností vrátilo teplo.

„Když jsem ráno kolem šesté vstával, byly radiátory vlažné. Pak jsem odjel za prací a odpoledne už všechno fungovalo, takže to nebylo naštěstí tak dramatické,“ popsal Marek Donnerstag.
Nabízeli přímotopy
Bez větších potíží zvládli situaci i lidé, kteří využívají pečovatelskou službu městské charity. Podle ředitelky Daniely Laschové mohli klienti požádat o přímotopy, ale protože přerušení dodávky tepla nebylo dlouhé, nikdo tuto nabídku nevyužil.
Většina obyvatel ocenila také to, že o vypnutém topení věděla dopředu a mohla se na to připravit. Problém s potrubím totiž nastal už dříve a Jaderná elektrárna Temelín proto opravu předem naplánovala. „Informace o odstávce byly na internetu a městem navíc jezdilo auto, které vše hlásilo, takže jsem s tím počítal a příliš mi to nevadilo,“ doplnil Donnerstag.
Podobně hovořil i ředitel Domu sv. Anežky Jan Šesták. „Vím, že i některé lidi předem obtelefonovali a spoustu z nich to nepostihlo, protože na svátky odjeli jinam,“ řekl.

Odstávka se týkala asi 4500 obyvatel , kteří odebírají teplo z Temelína. Potrubí se opravovalo přímo v elektrárně, kde bylo třeba vyměnit jednu jeho část. „Zhruba o půlnoci to odpojili, do rána bylo ještě teplo a před polednem to zase začali napojovat. Po 15. hodině již bylo všechno v pořádku,“ uvedl pro ČTK místostarosta Ivo Machálek.
Porucha se podle něj navíc původně měla opravovat až do pátku, ale řemeslníci to stihli dřív. Situace tedy nebyla dramatická. Pomohlo i to, že během dne nemrzlo.
Mnohem větší potíže s teplem musel Týn řešit v říjnu. Tehdy bylo kvůli rekonstrukci kotelny vypnuté topení v Domě s pečovatelskou službou. Někteří senioři si pak na vedení města stěžovali a tvrdili, že kvůli nízkým teplotám v bytech nastydli. Kritizovali také to, že o odstávce předem nevěděli. (rag, aza, pak)