Sport, komunikace a školství dostanou v letošním roce v Budějovicích největší díl městských investičních peněz. Podle náměstka primátora Petra Holického (ANO) je na investice připraveno více financí než v minulých letech hlavně kvůli plánovanému zahájení stavby víceúčelové haly ve Stromovce.

Komunikace dostanou jako obvykle několik desítek milionů korun. Nejvíce spolkne zřejmě rekonstrukce Nerudovy ulice. Petr Holický zmínil, že letos se chystají dvě etapy prací od Pražské třídy až po Jírovcovu. Podle náměstka primátora Ivo Moravce (OPB) se bude město podílet i na pokračování oprav v Lidické třídě, které chystá společně s Jihočeským krajem. „V úseku od železničního přejezdu po konec katastru Českých Budějovic,“ přiblížil rekonstruovaný úsek Ivo Moravec. Město má dát na akci asi 5,3 milionu korun. Především na chodníky, obrubníky a osvětlení.

Už v březnu se začnou v ulici Na Dlouhé louce stavět nové zastávky MHD poblíž benzinových pump. „Zhotovitelem bude firma Strabag,“ zmínil náměstek primátora František Konečný (ANO) a připojil, že náklady budou 4,7 milionu korun. Řada akcí se chystá ve školách. K největším podle náměstka primátora Viktora Vojtka (STAN a ČiB) bude patřit dokončení nového pavilonu MŠ Železničářská.

Několik desítek milionů korun vloží letos České Budějovice do novostaveb nebo oprav či rekonstrukcí v základních a mateřských školách.

Podle náměstka primátora Viktora Vojtka se připravuje například rekonstrukce a zateplení pavilonu CF v ZŠ a MŠ Emy Destinové. Rozpočet na tuto akci počítá s částkou 17 milionů korun. Vytvoření sportovní zahrady v této škole má potom stát necelé čtyři miliony.

Zateplení pavilonů v MŠ Papírenská má vyjít dokonce na 22 milionů. Připravuje se totiž i výměna oken a vybudování nuceného větrání s využitím tepla z odčerpávaného vzduchu. Dokončení nového pavilonu o třech podlažích v MŠ Železničářská si má vyžádat 35 milionů korun, ale na obě akce chce město získat dotace.

Viktor Vojtko upozorňuje i na další velkou akci, při níž se půdní prostor v ZŠ Matice školské se má přestavět tak, aby vznikly dvě učebny, kabinet nebo sklady a náklady se odhadují na necelých devět milionů.

Stavební akce se plánují i v jiných školách. Třeba v ZŠ Oskara Nedbala má letos město v plánu stavbu atletického koridoru a hřiště. Atletický koridor by nahradil ten, který nyní slouží v hale ve Stromovce a počítá se že zanikne při demolici haly. Na jejím místě se totiž chystá od léta stavba nového Multifunkčního centra. Podle náměstka primátora Petra Holického chce město přibližně v květnu podepisovat smlouvu s vítězem výběrového řízení na akci.

Situaci ale komplikuje nesouhlas malé části zastupitelů s projektem. Piráti třeba otevřeně organizují podpisovou akci, aby mohli vyhlásit referendum o samotné stavbě a kriticky o projektu hovoří i zástupci ODS. Koalice v čele města však projekt bere jako jednu z priorit, s tím, že přinese větší komfort divákům i sportovcům.

Celkové výdaje budějovického rozpočtu jsou letos naplánovány ve výši 2 478 milionů korun.