Mříž v průchodu mezi českobudějovickými obchoďáky je již minulostí. Ale místo je i tak neprůchodné. Místo mříže jsou tam totiž železná vrata. Podle Koh – i – nooru, majitele pozemků i zdi, vrata lépe zabrání případnému zranění kolemjdoucích.

„To je tedy výborné. Ale že lidi lezou nebezpečně do silnice, to nikomu nevadí. Ani městu,“ zlobí se zákazník prodejny Billa Tomáš Krásta z Českých Budějovic.

Radnice je však na spory mezi Koh – i – noorem a Lidlem, které vyvrcholily instalací zábrany, krátká. „Město samozřejmě musí ctít soukromý majetek. A právě o něj se v tomto případě jedná. Nejsme nečinní a ptáme se samozřejmě za obyvatele na okolnosti, ale nařídit odstranění zátarasu není v našich možnostech,“ říká náměstek primátora František Jelen.

Podle něj není ani možné, aby se kvůli zatarasenému průchodu například dostavěl chodník na straně u domku koněspřežky, jak po tom mnozí volají.

„Šířkové uspořádání pozemní komunikace v tomto místě to jednoznačně vylučuje. Jedinou možností je zabrání části pozemku před strážním domkem koněspřežky, ten je však součástí národní kulturní památky a jakákoliv jeho úprava by byla velmi problematická, spíše nemožná!“ zdůraznil Jelen s tím, že chodník zde musel přenechat místo dalšímu jízdnímu pruhu při úpravě křižovatek na Mánesově ulici.

Zdaleka jasné není ani, kdy by případně mohl zátaras zmizet. „Rozhodnutí o osudu této branky má v rukou společnost provozující supermarket Lidl,“ uvedl mluvčí firmy Koh – i – nooru Holding Martin Doležal.

Vedení společnosti Lidl se však Českobudějovickému deníku přes opakované urgence nevyjádřilo.