Tomáš Bouzek, kandidát strany TOP 09 na českobudějovického primátora, nebydlí v krajském městě, ale v nedaleké Hluboké. Poukazují na to jeho političtí protivníci.

Ani samotný Bouzek tuto informaci nevyvrací. „Až vloni jsme se v rodině rozhodli vyřešit aktuální bytovou situaci mé sestry, která nastoupila jako lékařka do českobudějovické nemocnice, tak, že ona bude bydlet v bytě, kde mám trvalé bydliště, a já sám budu prozatím dojíždět z domu mé matky v Hluboké nad Vltavou,“ vysvětluje na svou obranu kandidát.

„Za podstatné považuji, že je člověk slušný a nekrade, a nikoli to, kam jezdí po pracovním dni přespat,“ brání se advokát, jenž stanul v čele kandidátky TOP 09.

V zásadě má pravdu. Zájemci o místa zastupitelů by měli bydlet v místě, kde kandidují. Zákon ovšem vyžaduje pouze trvalý pobyt případného zastupitele a neřeší, kde žije ve skutečnosti. Podle zákona o volbách do obecních zastupitelstev musí být kandidát v den voleb přihlášen k trvalému pobytu v místě, kde kandiduje. Pokud tomu tak není, musí tuto chybu napravit nejpozději do druhého dne voleb.

Představa, že by si na radnici zvolili člověka, který ve městě fakticky nebydlí, obyvatelům Českých Budějovic příliš nevadí. Jak zjistil Deník v rámci ankety mezi voliči, většinu by nepobuřovalo vědomí, že radní či dokonce primátor není jejich sousedem.

Rozdílné názory na to, zda by měl člověk s právem rozhodovat o důležitých aspektech ve městě, v Českých Budějovicích také bydlel, mají sami voliči.

„Chtěl bych, aby každý zastupitel byl skutečný Budějčák, protože si myslím, že má větší vztah k tomu městu jako takovému, když je tady rodák. Nesouhlasím s tím, jak to teď kandidáti obcházejí,“ naráží na případ Tomáše Bouzka student Miroslav Vojta.

Problém zvolit si do čela radnice kandidáta, který by do Budějovic do práce jen dojížděl, nemá naopak mladý barman Martin Končok. „Mně nevadí, pokud by byl primátor z jiného města než z Budějc, protože i lidi z okolních měst mohou být schopní a dokážou vést město, jako jsou České Budějovice,“ myslí si.

„Nevadilo by mi to. Proč by mi to mělo vadit?“ podivuje se dokonce nad stejnou otázkou obyvatelka sídliště Máj Jana Žluvová. „Proč by nemohli bydlet třeba v Lišově, vždyť Lišov je kousek a sem dojedou, ne?“ uvažuje Žluvová.