Černé skládky a vyčíslení jejich likvidace: • v roce 2014 vynaložilo město na jejich likvidaci 1,2 mil. korun • v roce 2015 byla vynaložena částka 1,25 mil. korun • v roce 2016 byla vynaložena částka 1.58 mil. korun • v roce 2017 byla vynaložena částka 1,82 mil. korun • v roce 2018 byla vynaložena částka 2 miliony korun.

Skoro deset milionů korun musely dát z obecní pokladny České Budějovice na úklid černých skládek ve městě.

Nejčastějšími lokalitami výskytu černých skládek jsou aglomerace velkých sídlišť i relativně málo frekventovaná různá zakoutí. Podle náměstka primátora Ivo Mkoravce se jedná například o garáže v ulicích Nádražní, Suchomelská, Papírenská, J. Plachty a U Lávky. Vyplývá to z pravidelného šetření pracovníků odboru správy veřejných statků. „Vůbec nejhorší je situace na sídlišti Máj, konkrétně v ulicích V. Volfa, M. Chlajna, N. Frýda, J. Bendy, v oblasti Palackého náměstí, dále je to Rožnov a jeho ulice B. Kafky a také ulice Novohradská a U Špačků v Mladém i točna MHD v Dukelské," říká Ivo Moravec a dodává, že tam se likvidují černé skládky v podobě rozbitého nábytku, nefunkčních ledniček, televizí a různého harampádí, které lidé odkládají hlavně vedle kontejneřišť a separačních nádob.

"Zdá se, že někteří obyvatelé úplně ignorují služby, které město nabízí. Mám na mysli stabilní a mobilní sběrné dvory, kde mohou vše nepotřebné odkládat sedm dní v týdnu zcela zdarma,“ upozorňuje Ivo Moravec. S častou likvidací nepovolených skládek samozřejmě narůstá objem vynaložených finančních prostředků. Vloni to byly dva miliony korun, letos je za necelé tři měsíce vyčerpáno už 646 tisíc korun, což je jedna třetina. „Ne vždy je nepořádek na městských pozemcích, proto se snažíme aktivně vyhledat a oslovit majitele a domlouváme s ním úklid. Měsíčně se likviduje na náklady města asi 350 černých skládek," dodává Ivo Moravec.

Město má na webu vlastní aplikaci na hlášení závad DejTip: včetně možnosti oznámení černé skládky

- http://www.c-budejovice.cz/hlaseni-zavad-mobilem. Přijaté závady prověřuje a snaží se řešit bezodkladně, zejména černé skládky jsou odstraněny většinou do týdne.