Na Frymburských loukách leží v pátek až dvacet centimetrů sněhu, z toho deset nového, ve čtvrtek odpoledne rolba najela 18 km tratí. „Zatím jen křídlem nahladko pro bruslení, aby stopa přes noc vytvrdla. Do urolbované stopy v noci připadly tři centimetry prašánku. Podmínky jsou velmi dobré,“ libuje si Martin Řezáč, člen frymburského klubu Atletiko.

Z bývalé Jitony v Českém Krumlově U Trojice už nezbylo nic. V lednu 2022 pokračovala příprava staveniště nové obytné čtvrti Krumlovský Vltavín.
Jitona je srovnaná se zemí. Metrostav chystá staveniště pro Krumlovský Vltavín

Jelikož v sobotu na Lipně čekají vydatné sněžení, budou stopy znovu protaženy jak v sobotu ráno, kdy už se je pokusí říznout i na klasiku, tak v neděli. „Přidáme dalších deset kilometrů v lese okolo Alpské vyhlídky mezi Frymburkem a Kramolínem. Celkem běžkaři budou mít upraveno na víkend skoro čtyřicet kilometrů tratí,“ dodává.

Občerstvit se běžkaři mohou v bufetu ve Svatonině Lhotě.

Čerstvě najeté stopy v okolí Frymburka.Čerstvě najeté stopy v okolí Frymburka.Zdroj: Martin Řezáč

Výborné sněhové podmínky hlásí i další místa na Lipensku. Strojově budou upravené i stopy na Pasečné a v okolí u Svatého Tomáše. Tam napadlo ve čtvrtek až 20 centimetrů sněhu. Tamní okruhy jsou ve výšce 825 až 1010 metrů n. m. „Děláme všechno pro to, abychom připravili terén pro víkendové návštěvníky. Dnes k večeru jsme projeli cvičnou louku a směr žlutá a modrá k rakouským hranicím. V pátek brzy ráno jsme vyrazili na druhou stranu, tedy na Svatý Tomáš,“ uvádí Kamila Sušanková, která si vedle množství pochvalovala i kvalitu sněhu. „Dobře se lepí, přitom není promoklý. Teploty se přes den pohybují okolo mínus jedna, dnes v noci mají klesnout až na mínus deset,“ doplňuje.

Na Pasečné je připraveno 24 kilometrů tratí. „Zatím rovnáme a zatěžkáváme, to znamená připravujeme nahladko. Pokud nebude vánice, rádi bychom během pátku připravili celý areál na české straně. Nepochybujeme, že i naši partneři v St. Stefan-Afiesl udělají pro kvalitu stop maximum,“ říká. Areál Běžky Pasečná je nový, své příznivce a návštěvníky si postupně hledá. Výhodou je také jeho vysoká nadmořská výška.

Nové běžkařské okruhy v okolí Pasečné.Nové běžkařské okruhy v okolí Pasečné.Zdroj: Pension Dobík

„Připravujeme kapacity parkoviště i jídel v restauraci penzionu Dobík v nástupním bodě na maximum a uvidíme, co víkend přinese. Denně odbavujeme desítky telefonátů a online dotazů na stav tratí,“ uvádí Kamila Sušanková.

„Začíná to být opravdu prima zima. Ideální výlet pro běžkaře v upravených trasách se nabízí mezi Pasečnou a Svatým Tomášem, protože na obou koncích je vynikající občerstvení. Oběd v Hotelu Svatý Tomáš nebo v Hájovně Svatý Tomáš nebo na druhém konci trasy v penzionu Dobík potěší každého milovníka zimní idylky. A je jedno, jestli vyrazíte do stopy z Pasečné nebo ze Svatého Tomáše. Na obou koncích vás s otevřenou náručí přivítají naši členové Turistického spolku Lipenska," říká Jiří Mánek, předseda spolku.