"V neděli jsem se při přípravě dráhy zase propadl s šestikolkou. Naštěstí se nic nestalo, je obojživelná, ale svědčí to o tom, že led není všude stejně silný," hlásil přímo z ledu Antonín Labaj z Frymburka. S kolegy se snaží připravit dráhu, než zase přijde oteplení. Teď to vypadá, že teploty o víkendu vyskočí až na deset nad nulou. "Mráz nám teď pomáhá. Kdyby lidi na led vstupovali, ať se určitě nepohybují mimo dráhu," varuje ledař s tím, že bez záchranných bodců by na zamrzlou hladinu neměli vstupovat vůbec.

Bez hasičů a záchranářů by byl život na Lipně nemyslitelný.
Podívejte se na potopená auta. Led na Lipně byl vždy zrádný

Díra v ledu po propadnutí byla v neděli k vidění také u lipenské loděnice. I tam je prohrnutý okruh, po kterém už se bruslilo, ani tam ale led není dostatečně silný na hromadné bruslení. Kvůli vysokému přítoku do Lipna v minulém týdnu rychle stoupla hladina Lipna, a tak je led nestabilní i u břehu, což je rozdíl oproti minulým rokům.

Čtyřicet dnů dřiny, pár dnů bruslení

Zrcadlo na bruslení o tisíci metrech čtverečních s ledem silným 18 až 20 cm ledu a ledový bar v iglú přilákaly o víkendu stovky lidí do Černé v Pošumaví. David Neumann, provozovatel Windy Pointu, prý nic tak náročného, jako přípravu kluziště na jezeře, v životě nezažil. Výsledek čtyřiceti dnů práce a čekání na mráz ale stojí za to.

Kobylka Zoja se propadla do Lipna kilometr od břehu. Zachránili ji vodní záchranáři společně s hasiči a mnoha dobrovolníky.
Led nevydržel. Na Lipně se propadla do vody kobylka Zoja

Ledový bar, který slouží jako výdejní okýnko, bude v provozu i tento týden, od pondělí do čtvrtka od 11 do 16 hodin. "V pátek uvidíme, jak na tom bude led, možná bude i večerní bruslení," dodává slavný barman.