VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude rybí rezervace na Lipně?

Jižní Čechy - Jihočeskému moři - Lipnu, chybějí velké dravé ryby. Z háčků mizí hlavně vysoce ceněný candát. Sportovní rybáři se ale nemíní se současnou situací smířit a zvažují i vyhlášení rybí rezervace.

9.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroslav Veselý

„V poslední době se mění rybí obsádka v Lipně. Připravujeme opatření, která by měla trend ústupu candáta zastavit,“ řekl včera Deníku Milan Hladík, hospodář Jihočeského územního výboru rybářského svazu v souvislosti se zahájením rybářské sezony.

Vedle ochrany generačních ryb a větší přísnosti při kontrole předpisů chtějí sportovní rybáři sáhnout i k mimořádnému kroku. Zvažují, že by zakázali lov v jedné vybrané větší zátoce Lipna a vyhlásili zde rybí rezervaci.

Kdysi poskytovala rybám bezpečné útočiště velká část pravého břehu, která byla v hraničním pásmu a veřejnost sem prakticky neměla přístup. Teď by se část Lipna, i když mnohem menší, vrátila o dvacet let zpět. V současnosti se k záměru vyjadřují místní organizace rybářů, hlavní rozhodnutí padne v květnu na územní konferenci. Kyselovská zátoka by se pak od příštího roku mohla stát hájeným územím. Kromě výstražných cedulí na břehu by chráněnou plochu vymezovala na hladině hranice z plovoucích bójek.

„Lipno je hrozně zplundrované. Myslím si, že v zájmu rybolovu budou všichni souhlasit,“ komentoval záměry svazu čtyřiapadesátiletý Jan Svoboda z Českých Budějovic, který každý rok věnuje rybolovu u Frymburku dva týdny dovolené v kuse.

K řešení problematiky Lipna chtějí rybáři přizvat i akademii věd, protože obsádka se postupně mění i v dalších přehradách.

O vytvoření rybí rezervace na Lipně diskutovali pochopitelně i sportovní rybáři na Českokrumlovsku. „Uvažuje se o jedné z větších zátok naproti Radslavi a ještě o jedné menší naproti Jenišovu,“ přitakal včera předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Český Krumlov Jan Červ. „Návrhů jak obnovit obsádku v lipenském jezeře je víc. Na naší okresní konferenci zněly hlasy pro i proti. Nicméně nakonec jsme odhlasovali, že jsme pro vytvoření klidové rybí zóny, ovšem požadujeme, aby byl jednoznačně do těchto území zakázán vstup všem. Tedy i plachetnicím, protože víme, že v noci se často z plachetnic pytlačí,“ dodal důrazně.

To se ale nelíbí těm rybářům, kteří chytají ryby právě v uvažovaných částech Lipna. „V minulosti tam býval klid, protože to byl hraniční prostor, kam mohli jenom ´páni velkomožní´. Proto v těch místech měly ryby šanci se rozmnožit,“ vysvětloval českokrumlovský rybář Jaroslav Vaněček. „Ale teď tam jezdí lovci, kteří jsou vybaveni nejmodernější technikou, jako jsou echoloky a GPS, které jim ukážou profil dna a kde se nacházejí staré bouračky a rozvaliny, pařezy i staré silnice, kde se ryby hodně zdržují. Tohle vybavení se používá na moři, ale dnes už ho má spousta rybářů,“ povzdychl si, že tento způsob lovu s pravou rybařinou už nemá mnoho společného.

Také sportovní rybáři z Českokrumlovska mají zájem na tom, aby se druhové složení ryb v jezeře vrátilo k normálu, tedy aby se do Lipna vrátil candát, štika a ubylo dravých přemnožených bolenů. „Dravců v Lipně strašně ubývá, proto se uvažuje také o tom, zakázat na Lipně lov na mrtvou či živou rybičku menší než dvacet centimetrů, což mezi rybáři vyvolalo ještě bouřlivější diskuzi,“ řekl Jaroslav Vaněček. „Větší rybky jsou totiž schopné pozřít jenom větší štiky, candáti nebo sumci, kterých je na Lipně poměrně dost. Také tím by se ochránili menší ryby a vzrostla by jejich šance vyrůst do správné míry. Kdo rybařinou alespoň trochu žije, ten to chápe.“

K tomuto tématu se v nejbližší době ještě vrátíme.

Autor: Edwin Otta

9.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ilustrační fotografie.

Zmizel traktor, hledají zloděje

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

Vacov - K nehodě s vážným zraněním došlo v pondělí 23. října v půl deváté na silnici z Vacova do Vrbice.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

České Budějovice - Od 24. října do 5. listopadu musí řidiči respektovat uzavírku části ulice Na Děkanských polích v Novém Roudném. Jedná se o úsek mezi napojením ulice Otakara Březiny a železničním přejezdem. V tuto dobu tam bude společnost STRABAG třetí etapou pokračovat ve výstavbě nového kanalizačního a vodovodního řadu, veřejného osvětlení, chodníků a dojde i na úpravu stávající komunikace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení