Pro mnohé obyvatele i návštěvníky Českých Budějovic vytváří nahnutá lípa, která roste u slepého ramene Malše, jedno z nejhezčích míst jihočeské metropole. Dnes je věkovitý strom podepřen mohutnými dřevěnými špalky.

Spousta lidí ale pamatuje časy, kdy byl kmen jen nakloněn a oporu nepotřeboval. „Vzpomínám si, jak jsem pod ním jako mladá jezdila na kole,“ říká třeba Andrea Došková z Pražského předměstí. Lípa je třeba zachycena i na archivních snímcích či starých pohlednicích s vory. Nebo na fotce z dob, kdy se na slepém rameni hrály i regulérní hokejové zápasy.

Historik Jan Schinko o lípě několikrát psal pro Českobudějovický deník, také jemu přirostla k srdci a podpořil by i její památkovou ochranu. S tím, že strom kandiduje ve známé anketě, historik souhlasí. Lípa, jež sousedí s kapličkou zasvěcenou Janu Nepomuckému tak úzce, že vlastně vytvářejí jeden celek, se nyní utká o celorepublikové vítězství v anketě Strom roku České republiky 2020 s dalšími vybranými finalisty. Jen pár kroků vedle, také u kapličky, pak roste ještě jedna lípa, která dojem z kouzelného zákoutí ještě umocňuje.

Samotná kaplička stojí na místě, kde její vznik mohli podle historika Jana Schinka iniciovat voraři. Pochází totiž zřejmě z roku 1708, kdy Vltava i Malše měly jiná koryta v této části města než dnes. Vltava obtékala Sokolský (tehdy Schnärcherův) ostrov z obou stran. Teprve po regulaci ve 20. století se situace změnila a vodní tok u nábřeží se stal slepým ramenem Malše.

„Kaplička byla postavena na břehu tehdy řeky Vltavy pravděpodobně zásluhou plavců, vorařů, šífařů, loďařů. Svatý Jan Nepomucký byl jejich patronem. Plavci a voraři se u něj vždy zastavovali, zdravili ho a věřili, že jim nějak zajistí šťastnou plavbu,“ říká Jan Schinko.

U kapličky dnes rostou dvě věkovité lípy. Ta severnější – nominovaná i do ankety Strom České republiky 2020, kterou pořádá Nadace Partnerství, se přitom v posledních desetiletích znatelně naklání. Ještě na snímku Jana Schinka z roku 1955 je jen nachýlená a nebylo ji třeba podepírat. Dnes už se kmen bez opory vůbec neobejde.

I skutečnost, že strom zůstává na svém místě i přes „nahnutý“ osud zaujala porotu a přispěla k zařazení mezi finalisty soutěže. „Lípu svatého Jana Nepomuckého snad nikdo nikdy nesrazí na kolena. I když to tak na pohled může vypadat a zdá se, že už to nevydrží a padá níž a níž,“ komentuje výběr nominantky jeden z porotců Robert Janča.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů,“ zmínila koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža. Hlasování na webu o strom roku začne v červenci.

Stromy z jihu Čech jsou pravidelně účastníky klání o nejzajímavějšího zeleného velikána republiky. Na metu nejvyšší už dosáhla třeba lípa z Římova.

Setkání se zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže o nejzajímavější strom republiky stojí, se koná v úterý 30. června od 14 do 16 hodin.