Magistrát by rád změnil prostranství před budovou kina. Součástí jeho plánů na úpravu zdejšího parčíku je i rekonstrukce kanalizace. Lípy, které zde stojí, mají poškozovat svými kořeny inženýrské sítě, například zmiňovanou kanalizaci.


Ke kácení existují i další důvody. „K záměru jsme se vyjadřovali. Chtěli jsme, aby se stromy pokácely,“ uvedl včera pro Deník nájemce kina Jan Turinský.
„Jsou v téhle lokalitě neúčelové. Mšice, které na nich žijí, produkují lepkavou hmotu, která znehodnocuje celý prostor pod stromy. Chodník i lavičky, na které si není možné sednout,“ připomíná další důvody Turinský.


„Za nás, za kino, jsme pro to, aby se stromy pokácely. Myslíme si, že by to prospělo tomu prostoru. Teď je to tam mrtvý prostor,“ řekl Turinský.
Orgány ochrany přírody však s kácením nesouhlasí a žádost magistrátu už dvakrát zamítly. Záměr pokácet vzrostlé stromy se nelíbí ani ekologům. „Dnes už každé malé dítě ví, že stromy do města patří. Zvlášť rostou–li v místě postiženém příliš silným automobilovým provozem, hlukem, smogem a podobně. Tam jsou zvlášť potřebné,“ zdůraznila Růžena Šandová z českobudějovické pobočky Hnutí Duha.


„Komu tady mohou ty stromy vadit? V létě je to takový hezký kousek zeleně, hned vedle autobusů,“ vyjádřil se na zastávce MHD důchodce Jan Hlavatý, který bydlí nedaleko Kotvy přes třicet let. „Pro mě už jsou ty stromy skoro jako kamarádi. Vídám je skoro denně. Častěji než vnoučata,“ dodal Hlavatý.
Spor o kácení či nekácení před kinem Kotva nyní čeká na posouzení vyšší instance. Odvolání magistrátu směřuje na krajský úřad. „Odvolání se skutečně nachází na odboru životního prostředí,“ potvrdila Linda Hanzlíková z tiskového oddělení krajského úřadu.
Obě strany sporu doufají, že kraj se přikloní na jejich stranu.