Radili jim před lety policisté, kteří jezdili do školy v rámci preventivního projektu Malá policejní akademie.


„Šli jsme po třetí odpoledne ze školy a uslyšeli zvuk rozbitého skla,“ vzpomíná na několik týdnů starou událost patnáctiletý Václav Brůžek.
„Viděli jsme, jak chlap v mikině s kapucí něco vyndavá z auta rozbitým bočním okénkem a mizí pryč. Dva kamarádi se za ním hned rozběhli.“
Nevolali za ním: Chyťte zloděje! ale sledovali, kam jde a co udělá. Muž zmizel v nedalekém lesíku za paneláky. „Tam si mikinu sundal a lup do ní zabalil,“ pokračuje žák lišovské 9. B. „Pak se vracel nenápadně zpátky.“

Na stopě
Zloděj pak nastoupil do auta. „Sledovali jsme ho a zapsali si poznávací značku,“ pokračuje další z detektivů čtrnáctiletá Lenka Trousilová. „Měla jsem strach, aby se něco nestalo,“ přiznává dívka.


Školáci šli vše nahlásit do školy. Na ulici potkali učitelku Jiřinu Jiráčkovou, které všechno řekli. Ta hned zavolala policii. „Než s dětmi sepsali protokol, už lupiče měli,“ říká Jiráčková.


„Chytili ho v Suchém Vrbném na základě informací od dětí. Okradenou byla maminka, která si šla pro dítě do školky a nechala v autě kabelku. Tu jí zloděj ukradl.“


Jiřina Jiráčková si pochvaluje, jak děti zareagovaly. „Zbytečně neriskovaly, protože nevěděly, zda není lupič ozbrojen. Přišlo jim vhod, že jsme měli na škole čtyřletý projekt Malá policejní akademie. Policisté si s dětmi povídali a radili jim, jak se v konkrétních situacích zachovat. Škoda jen, že cyklus před dvěma lety skončil a už se neopakuje,“ stěžuje si učitelka.


„S okradenou paní se občas potkáváme před školou,“ říká Lenka Trousilová. „Hned tenkrát nám moc děkovala. Doma jsem se pochlubila také,“ dodává dívka.

Malou policejní akademii v lišovské škole vedl Miloš Vaněček z Národní protidrogové centrály. Ten také přijel v pondělí do školy v Lišově, aby pětici dětí poděkoval. Vzal s sebou i ředitele centrály Jiřího Komorouse. Pro poděkování si přišli Dominika Vojcová (14), Lenka Trousilová (14), Miroslav Brůžek (15), Václav Brůžek (15) a Filip Vondra (13).


„Všichni tři kluci, kteří bydlí u nás vedle ve vchodu, jsou moc fajn,“ chválí hrdiny Miroslava Brůžková, referentka lišovské školy. Malí hrdinové určitě nezpychnou a příště se zachovají stejně statečně.