Hned dvě významná výročí si o víkendu připomněli Lišovští při městských slavnostech. „Letos má 100 let budova radnice a 335 let Schwarzenberský špitál,“ vypočetl pro Deník starosta města Jiří Švec.

Už v pátek proto začaly ve špitále výstavy, které mimo jiné ukazují třeba kopie obrazů starých mistrů – například Monu Lisu. V sobotu se hlavní dění přeneslo na náměstí Míru. „Je to příležitost, aby se lidé jednou za rok všichni sešli,“ poznamenal na adresu slavností radní Stanislav Sukdol, který je sám z nedalekých Slověnic, které pod Lišov spadají.

„Každý rok jsou slavnosti trochu jiné,“ řekla s dcerkou na kárce Petra Průšová, která přišla s celou rodinou a dodala, že v minulém roce byly slavnosti věnované hasičům. Pokaždé je však připraven program i pro děti.

Ty větší mohly zblízka poznat třeba truhlářské řemeslo. Předváděli ho příští mistři oboru z lišovského učiliště. „Máme tu věci, které máme na dílnách. Když se dětí zeptám, jestli si chtějí zkusit řezat, tak hned jdou a s úsměvem na tváři,“ zdůraznil Stanislav Fojtl, který učiliště na slavnostech zastupoval už druhým rokem. Doplnil, že loni dělal hlavně lodičky, letos „frčela“ autíčka. Proto se mu hodil asistent z automobilní školy Pavel Říha. „Jsme nejlepší kamarádi už od školky,“ vysvětlil svou přítomnost u truhlářského stánku Říha a hned zpovídal jednoho příchozího, co si bude přát: „Chceš sporťáka, nebo osobní?“ „Jeepa,“ odpověděl Tomáš Jelínek a přiznal, že jedno autíčko už má od loni.

Program na náměstí však měl i trochu oficiální ráz díky přítomnosti hostů z Itálie. „Přijeli zástupci města Varmo domluvit některé detaily partnerské smlouvy,“ uvedl radní Daniel Faktor a připojil, že Varmo leží v severní Itálii u Udine.

Lišovští mohli v sobotu při slavnostech pohlédnout i do své budoucnosti. V radnici byly vystaveny tři návrhy, jak by mohlo v budoucnu vypadat místní náměstí. „Zájem veřejnosti byl výrazný,“ řekl k tomu autor jednoho z návrhů architekt Martin Veber. Podle starosty Jiřího Švece chce radnice vybrat novou podobu náměstí i po zvážení připomínek veřejnosti, a to do konce roku. Rekonstrukce náměstí ale závisí na získání dotací, a tak hned v příštím roce ještě není moc reálná.