Litvínovické ženy, jak si členky říkají, se scházejí od nepaměti. „Když jsme se snažily spočítat, odkdy spolek existuje, ani se nám to nepovedlo. Občanské sdružení jsme od roku 2013, předtím jsme fungovaly pod Českým svazem žen," pátrá v historii jedna z organizátorek většiny akcí Hedvika Wunsch.

Za členky spolku se počítá asi pět desítek místních žen všech věkových kategorií. „Hodně aktivních je nás tak patnáct. Pomáhají už i dcery některých z nás, té nejmladší z nás je patnáct let, hodně se zapojují i ženy, které jsou už babičkami. I přes rozdíl několika generací se při přípravách akcí většinou všechny shodneme," chválí si soudržnost členek Hedvika Wunsch.

Asi nejdůležitější akcí v roce a pro řadu  místních žen i srdeční záležitostí jsou adventní trhy. Nejen proto, že vyžadují přípravu takřka rok dopředu a těsně před termínem konání pak velký finiš v kuchyních, že se na nich v příjemné atmosféře většinou potkají všichni sousedé, ale také díky tomu, že trhy vždy prospějí dobré věci.

K velmi oblíbeným setkáním patří tradiční karneval. Scházejí se při něm nejen děti, ale o pár hodin později i dospělí a i oni se dobře baví.Výtěžek z prodeje zboží už Litvínovické ženy opakovaně věnovaly místní školce, za utržené peníze nechaly na návsi postavit klouzačku pro děti a část používají na pořádání dalších akcí pro místní drobotinu.

Jak zdůrazňuje další dobrá duše sdružení Pavla Paroubková, dobročinné aktivity vyplynuly ze situace. „Jednou nás napadlo pořádat  trhy a pak přišla otázka, co s výdělkem. A tak nás napadlo věnovat peníze na nějakou prospěšnou činnost v obci," vypráví.

O tom, že spolek opravdu žije, svědčí už jen obsáhlý program akcí na každý rok. Sotva místní stihli do skříní uklidit princeznovské šaty a další masky z nedávného karnevalu, už mají nejvyšší čas připravit nepotřebné oblečení, hračky, kočárky, autosedačky či sportovní potřeby na bazárek, který se uskuteční v sále pohostinství Na Zlaté stoce o tomto víkendu.

Příjem, v případě zájmu i prodej zboží je naplánovaný na pátek od 15 do 20 hodin, na nákup lze vyrazit v sobotu od 8 do 11 hodin. Pětina ceny každého prodaného kusu bude použita na další aktivity spolku.