Je sobota krátce po jedenácté hodině a na ločenické návsi je poměrně rušno. Obec totiž prožívá svůj velký den – připomíná si výročí 650 let od svého založení. Místní dobrovolní hasiči se právě chystají předvést svou historickou ruční stříkačku.

Není kůň jako kůň

Netrvá dlouho a k uším návštěvníků doléhá dusot koňských kopyt. V dáli se objevuje spřežení se stříkačkou a šesticí hasičů v historických bílých uniformách s blyštivými přilbami na hlavě, tažený párem koní. Poté, co hasiči seskakují, dávají se čtyři z nich do pumpování. Za několik málo okamžiků se na hlavy přihlížejících snáší sprcha vody.

„Je to tu fajn, ale čekala jsem víc lidí, snad ještě někdo dorazí odpoledne. Ještě že tady mají alespoň to studené pivo, když je takové vedro,“ říká s pěnivým mokem v ruce a úsměvem na tváři dvaadvacetiletá návštěvnice z Českých Budějovic Martina Trávníčková. Zatímco hasiči se svým spřežením odjíždějí, z dáli se ozývá dusot úplně jiných koní. Za burácivého zvuku silných motorů vjíždějí na náves zhruba dvě desítky motocyklů Harley Davidson a podobných značek. Zatímco se jdou drsní chlapíci a drsné ženy v kožených oblecích občerstvit, mírně znuděné obecenstvo si míří se zájmem prohlédnout jejich stroje. Blíží se dvanáctá hodina a s ní i slavnostní položení věnce k pomníku padlých vojáků.

Ještě předtím však starostka Miluše Kleinová oficiálně zahajuje oslavy. „První historická zmínka o obci pochází z roku 1360. Už od středověku patřily Ločenice mezi významnější obce regionu,“ zmiňuje při svém projevu. Za úspěšné období považuje i současnost. V obci je totiž podle ní řada podnikatelů a živnostníků. „Důležitou součástí života naší obce je dodržování tradic. Z nich má výhradní postavení staročeská koleda,“ říká první dáma Ločenic Miluše Kleinová. Po slavnostních projevech zazpívá kvartet Calypto vskutku procítěně song Happy Day a průvod hasičů s obecními zastupiteli, významnými hosty a obecenstvem v závěsu se vydává s věncem k pomníku padlých. Během odpoledne se pak mohou návštěvníci, které do té doby neudolá pekelné vedro, těšit například na vystoupení skupiny historických šermířů či malých hlubockých mažoretek.