Jednání nyní ale přibrzdil proces odkupu objektu, ve kterém ločenická pošta sídlí. Ten místní kdysi postavili v akci Z, nyní ale patří České poště a obec by jej ráda koupila zpět. „Na posledním jednání zastupitelstva jsme jednali především o odhadní ceně," naznačil starosta s tím, že dosavadní nabídka neodpovídá představám obce.

„Sešli jsme se proto i s ředitelem pošty, který přislíbil akceptovat cenu určenou nezávislým znaleckým posudkem. Právě jeho výsledky každým dnem čekáme. Jsme připraveni začít intenzivně jednat o odkupu i přechodu na nový systém," doplnil Jaroslav Bína.

Na ten by obec mohla přejít už v příštím roce. „Předpokládám, že bychom se pustili i do částečné rekonstrukce objektu, ale ta by se odehrála za pochodu," dodává starosta. O vybavení partnerské pobočky a proškolení personálu stejně jako v jiných případech se postará Česká pošta.

Jak vysvětlil regionální ředitel pobočkové sítě České pošty Miroslav Štěpán, již fungující partnerské pobočky provozované buď obcí, nebo některým z místních podnikatelů plní dál funkci standardní poštovní přepážky, zůstávají stále součástí logistické sítě České pošty, která se i nadále stará o doručovací službu. Stejně by to mělo fungovat i v Ločenicích a řadě jiných míst. „V příštím roce bychom rádi převedli na Poštu Partner desítky poboček," naznačil Miroslav Štěpán.

Už fungující Poštu Partner provozují například v Sudoměřicích u Tábora. „Zpočátku jsme měli obavy, ale dnes jsme rádi, že jsme se pro toto řešení rozhodli. Pošta u nás funguje bez problémů," pochvaluje si starosta obce František Mikulanda.