Povinné respirátory

Od pondělí už lidé nebudou smět nosit do obchodů, provozoven služeb, do vozidel hromadné dopravy, na jejích zastávkách, do zdravotnických zařízení nebo zařízení sociálních služeb dvě na sebe položené chirurgické roušky. Nově musejí mít nos a ústa zakrytá jen respirátory nebo nanorouškami s vysokou úrovní filtrace. Tedy minimálně třídy FFP2. Povinné bude zakrytí úst a nosu i na pracovištích. Výjimkou bude, když tam bude člověk sám nebo nebude moci respirátor vzhledem k typu práce nosit. Minimálně chirurgická rouška je nutná i venku v zastavěných oblastech.

Karanténa a izolace

Kvůli nakažlivějším mutacím koronaviru vláda prodloužila dobu, kterou musejí strávit nakažení nebo podezřelí z nákazy doma bez kontaktu s jinými. Doba izolace (u nakažených koronavirem) či karantény (u zdravých lidí, kteří s nimi přišli do kontaktu) se prodloužila z deseti na čtrnáct dnů.

V případě pozitivity rodinných příslušníků, kdy není možné nakaženou osobu efektivně izolovat od zbytku rodiny, stráví rodinní příslušníci v karanténě nejméně 21 dnů.

Ilustrační foto.
Na jihu Čech přibyla téměř tisícovka nových případů nákazy koronavirem

Cestování mezi okresy

Je zakázán pohyb mezi okresy. V rámci okresu ale lidé budou moci libovolně například nakupovat či jet k lékaři, a to bez potvrzení. Spadají sem i cesty za účelem péče osobu blízkou. 

Čestné prohlášení si můžete stáhnout ZDE>>>
Formulář pro cesty mezi okresy si můžete stáhnout ZDE>>>

Obydlí mimo místo trvalého bydliště

Pokud lidé v reálu žijí jinde, než je jejich trvalé bydliště, měli by se při kontrole prokázat například nájemní smlouvou nebo potvrzeními o placení plynu či elektřiny, z něhož bude jasné jejich současné bydliště.

Podívejte se, kde jsou hranice vaší obce, města

Výjimky

Cestování po okrese mezi jednotlivými obcemi nebo městy bez potvrzení nebo čestného prohlášení bude možné pouze tehdy, když lidé půjdou na nákup, do úřadu, k lékaři nebo budou pečovat o osobu blízkou. Do výjimek tak patří také cesty kvůli střídavé péči o dítě. Naopak nebudou možné návštěvy  příbuzných. Zkrátka by se povětšinou měli držet ve své obci a mimo ni cestovat pouze ze závažných důvodů. 

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se v sobotu od 14 hodin demonstrovalo proti zpřísněným opatřením proti covidu-19.
OBRAZEM: V Českých Budějovicích se demonstrovalo proti vládním opatřením

Čím se prokázat

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli rokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu, který si budou moci vytisknout. Bude tam muset uvést místo, čas a cíl cesty. Pokud budou lidi mít jiné potvrzení, například žádanku od lékaře, měli by si ji vzít s sebou. V případě cest za prací mimo okres, kde žijí, by u sebe měli mít například pracovní smlouvu s místem výkonu práce, nebo potvrzení od zaměstnavatele, kde bude vedle místa práce uvedeno i místo, kde žijí. To však bude hned první den složité. „S ohledem na to, že nařízení bylo vydáno v pátek v noci, potvrzení přes víkend nemohou zaměstnavatelé vydat ani předat. Karty v kombinaci s občanským průkazem jsou proto nejjednodušší řešení,“ řekl o víkendu jihočeský hejtman Martin Kuba.

Sport a rekreace v přírodě

Lidé mohou sportovat chodit do přírody či venčit psy. Ale pouze v katastru obce, kde bydlí. To samozřejmě neznamená pouze na návsi, ale třeba i na polních cestách, polích či lesích, které do katastru patří. To vše je povolené od 5 do 21 hodin. V noci budou možné pouze cesty do a ze zaměstnání, cesty k lékaři či venčení psů do pěti set metrů od bydliště.

Jaké hrozí sankce

Policie má dodržování kontrolovat. Lidé mohou dostat pokutu až dvacet tisíc korun.