Kdo by to neznal, parta kamarádů, sluníčko, pádla v ruce a tekoucí řeka unáší vaše lodě. Splouvání řek je stále oblíbenější způsob, jak trávit volný čas. A právě letošní vodácká sezona se už pomalu rozjíždí.

Přes proměnlivé počasí je letošní sezona podle půjčoven zatím úspěšná. „Sezona je letos super. Myslím, že je tak o patnáct procent větší zájem než vloni,“ uvedla za půjčovnu Ka – servis manažerka Eva Farkačová.

„Loni jsme měli plné kapacity, tak jsme přikoupili lodě, ale poptávka je i tak neuspokojená. Na víkend můžeme půjčit loď až od půlky července,“ dodala Farkačová s tím, že okénko se občas najde uprostřed týdne, na jeden dva dny by loď ještě volná byla.

Často jsou však obsazené i týdny. V červnu totiž obsazují vodu školní výlety a kurzy, které v těchto týdnech tvoří u Ka – servisu asi 70 % klientů.
Start letošní vodácké sezony se naopak nevyvedl v kempu Poslední štace v Boršově nad Vltavou.

„Je to slabé, myslím si, že krize je dost znát i na vodě,“ podotkla majitelka kempu Renata Čerklová. „Opravdu je zatím sezona slabá, loni touto dobou jezdilo už hodně lidí. Jezdí i méně škol, které nemají na různá ubytování, ale my se jim snažíme dávat různé slevy,“ dodala Čerklová s tím, že snad o prázdninách bude vodáků více.

Zájem vodáků o splouvání řek je hlavně závislý na počasí. To je alfa a omega.

„Určitě je to dáno počasím, že k nám moc lidí nejezdí. Když začne pršet, tak vodáci řeku těžko dojíždí až sem a končí někde ve Zlaté Koruně či v Krumlově,“ uzavřela majitelka kempu.

Hlavní zájem je soustředěn u vodáků na Českobudějovicku jednoznačně na Vltavu. Malše je prakticky přes léto nesjízdná a pokud se na ni vodáci vydávají, jsou to jen jednotlivci nebo malé skupinky.