V každém případě si ale v „hustotě“ loupežných přepadení zřejmě udělaly Č. Budějovice smutný „osobní rekord“.


Směnárna na náměstí Přemysla Otakara II., dále herna na křižovatce ulic Čechova a M. Vydrové, multikasino v Nádražní ulici a pošta u Družby. Uvedená čtyři místa čelila pachatelům, kteří se za pomoci násilí nebo výhrůžek domáhali peněz. Jako poslední byla včera přepadena pošta na Pražském předměstí.


„Lidi jsou drzejší a drzejší. Za bílého dne a člověk nemůže jít beze strachu ani na poštu. Skoro abychom se báli na ulici,“ komentovala včera přepadení přepážky na poště u Družby důchodkyně Jarmila Návarová. Statistika loupežných přepadení nyní došplhala na padesátku případů v Č. Budějovicích od začátku roku. Nejvíce přepadení se událo v lednu – dvanáct a v březnu, to jich bylo třináct.

Neradostnou sérii čtyř loupežných přepadení během necelých 24 hodin zažilo krajské město. Statistika tím došplhala na nelichotivou padesátku útoků od začátku roku, kdy si pachatelé pod pohrůžkou zbraně nebo násilí vynucovali vydání peněz.


„Ve statistickém srovnání dopadl nejhůře leden se dvanácti a březen se třinácti loupežnými přepadeními,“ uvedla okresní tisková policejní mluvčí Regina Tupá. Pošta byla letos přepadena dvakrát. Jedno loupežné přepadení směřovalo proti benzinové pumpě, jedno proti směnárně, ale hned sedmkrát si pachatelé vyhlédli ke svému činu herna – bary.


Poslední obětí se včera stala pošta na Pražském předměstí. „Na místě byli i kriminalisté se psem, ale bez kladného výsledku,“ řekla k přepadení policejní mluvčí. Pachatel údajně předložil pracovnici na přepážce v přízemí lístek s textem Vydejte mi peníze, nebo použiju zbraň. „V obavě, že pachatel hrozbu splní, mu pracovnice vydala hotovost ve výši deset tisíc korun,“ popsala další průběh události mluvčí. Pachatel byl podle policie ve věku 40 až 50 let, podsaditý, 180 cm vysoký, oblečený v montérkách. Policie umožnila opětovné otevření pošty ani ne hodinu po události.


„Pro nás je prioritní bezpečnost zaměstnanců, mohou vydat hotovost, jestliže se cítí ohroženi,“ zdůraznila tisková mluvčí České pošty, a. s., Dita Václavíková. Právě pošta ale v posledních letech investovala značné prostředky do bezpečnostních opatření, takže z letošních více než třiceti útoků na přepážky pošt v České republice odešli pachatelé v 60% s nepořízenou. Neodnesli si ani korunu. „Bezpečnostní skla na přepážkách, kamery nebo časové trezory, které se otevírají s odstupem patnácti až dvaceti minut,“ naznačila některá bezpečnostní opatření Václavíková. Průměrná částka, kterou pošta ztratí při loupežném přepadení, letos činí jen dvacet tisíc korun. „Většina úspěšných pachatelů ale uloupí jen několik set nebo tisíc korun a za to jim hrozí mnohaleté tresty,“ poznamenala Václavíková.


Za loupežné přepadení, i neúspěšné nebo s minimálním lupem, pachatelům hrozí až deset let vězení.