„Původně byla v obecní budově hospoda s knihovnou. Protože byly stropy i střecha ve velmi špatném stavu, museli jsme začít řešit rekonstrukci," vyprávěla Růžena Balláková, starostka Svatého Jana nad Malší. „Již bývalý starosta měl zpracovaný projekt na opravu této budovy s tím, že se tam udělá nadezdívka a vzniknou tak nové půdní prostory," doplnila, jak loutky, o něž měl před lety zájem i tehdejší ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák, přišly ke svému novému domovu.

Loutky vyrobené v době mezi první a druhou světovou válkou se z Galerie Na faře přesunuly do nově vybudovaného podkroví obecní hospody.„Loutky se ke mně dostaly v katastrofálním stavu," řekla Edita Steinbauerová. „Některým chyběly končetiny. S tím mi pomáhal můj manžel, který jim je znovu vyrobil. Myslivcovi také dodělával flintičku. Já jsem pak malovala obličeje," přiblížila jednotlivé kroky Edita Steinbauerová. „Pro mě to byl velmi příjemně strávený čas," řekla bývalá učitelka, která loutkám také ušila nové oblečení.Než se ale dřevěné loutky, které ke konci školního roku 1935-1936 vyrobil místní učitel, dostaly do nově vybudovaného muzea, bylo třeba je zbavit stop času, který se na nich za ty desítky let podepsal. O to se postarala bývalá ředitelka zdejší základní školy Edita Steinbauerová.

„Dělala jsem ho podle toho původního. Když byla někde stará kraječka, použila jsem ji. Chtěla jsem, aby oblečky byly co nejautentičtější," prozradila Edita Steinbauerová.

Ani ona si tak nenechá ujít sobotní slavnostní otevření muzea. „Návštěvnici uvidí postavy s obříma rukama, akrobacii na chůdách a žonglování. Zahraje skupina Vehicle club band, pro děti tu bude skákací hrad," pozvala starosta obce.

Kromě Muzea loutek najdou návštěvníci v podkroví místní hospody také stálou expozici obce. „Protože naše obec leží na cyklistické stezce, navštíví ji v letních měsících mnoho cyklistů i turistů. Rozhodli jsme se toho využít a seznámit turisty také s naší historií," řekla Růžena Balláková. V první místnosti návštěvníci zamíří do historie obce, v druhé místnosti najdou kromě loutek další historické předměty ze Svatého Jana, jako například kroj místních baráčníků.

Výlet do historieV nově vybudovaném podkroví obecní hospody uvidí návštěvníci kromě desítky dřevěných loutek vyrobených ve 30. letech minulého století také naučné tabule s historií obce a různé předměty, které zapůjčili místní obyvatelé. Do budoucna se můžou těšit na výstavu panenek, v době adventu tento prostor zaplní betlémy. V období masopustu si zde návštěvníci připomenou tradici a zvyky masopustní koledy.