Nejprve studoval na základní umělecké škole hru na klavír, později přibral kytaru. „Když se mi začaly líbit holky, tak to bez kytary nešlo. První akordy mě učil otec, hrál jsem na čundrech a podobně," popisuje. Po letech zvládl navíc ještě harmoniku a vyzkoušel i saxofon. Jako zpěvák je Ľudovít Kašuba samoukem. „Vždycky jsem při hraní zároveň zpíval, bez toho by to nebylo ono," dodává.

V současné době vystupuje sám nebo s doprovodnou kapelou na různých akcích, má vlastní koncerty. Zařadit svůj repertoár do nějakého hudebního žánru ale přesně nedokáže. „Hraji vše od lidových písní po pop. Můj rozsah je širší, ale základ mám 
v lidovce," vysvětluje.

Převážnou většinu repertoáru Ľudovíta Kašuby tvoří vlastní skladby. Některé napsal jen on sám, u jiných je spoluautorem jeho otec nebo kolega z kapely. Vznik nové skladby není vždy stejný. „Někdy je to napsané hned, někdy mám nápad, ale nemohu se dlouho pohnout, dotáhnout to do konce," říká.

Lépe se mu podle jeho slov pracuje, když nejprve složí melodii a k ní se potom snaží najít vhodný text. Dokáže také obvykle předem odhadnout, která píseň se bude lidem líbit a stane se hitem a která bude spíše jen do počtu. Takto předpověděl například úspěch skladby Natalia.

Prvním posluchačem nových písní není jedna konkrétní osoba. Obvykle se jím stane ten, kdo je zrovna po ruce. „Už se také stalo, že jsem zastavil na ulici kamaráda, aby si poslechl moji novou tvorbu. Když pak má někdo konstruktivní připomínku, která se mi pozdává, vezmu ji v úvahu," doplňuje.

Cesta Ľudovíta Kašuby na televizi Šlágr byla ze začátku trochu složitá. Nejprve hudebník poslal do televize cédéčka s vlastní muzikou a když mířil do jižních Čech na první natáčení, situace se nečekaně zkomplikovala. „Na cestě byla velká dopravní zácpa, sněžilo, mrzlo, takže jsem se velmi zpozdil. Když jsem do Dubného, kde televize sídlí, konečně dorazil, měli už jiný plán a moje nahrávání jsme museli posunout na pozdní dobu. Ve studiu zbylo jen pár lidí, kteří byli totálně unavení a pracovali jsme celou noc. Bylo to tedy velice náročné, ale to počáteční úsilí se mi už mnohokrát vrátilo a vyplatilo," vypráví Ľudovít Kašuba.

Vystupování v televizi Šlágr mu podle jeho slov pomohlo. „Potvrdilo se, že se moje písničky lidem líbí a podařilo se je dostat do širšího povědomí. Předtím se moje alba prodávala jen na Slovenku a v Polsku, teď je okruh širší. Také díky Šlágru vystupuji v České republice," upřesnil.

Ľudovít Kašuba žije na středním Slovensku. Od jižních Čech jej tedy dělí zhruba 500 kilometrů. Ačkoli sem poprvé přijel až kvůli natáčení v televizi Šlágr, k jihočeské krajině měl vztah už předtím. „Můj otec tu byl na vojně a často mi o tom vypravoval. Opěvovali jsme v písničkách Šumavu a díky tomu jsem si k ní vybudoval velký vztah. Měl jsem jižní Čechy jako obraz v hlavě a teď se mi splnilo přání se sem podívat," komentuje. Ze Slovenska míří do Dubného čtyřikrát nebo pětkrát ročně.

Muzikou tráví Ľudovít Kašuba hodně času. Říká ale, že rodina si na to už zvykla. Jeho děti navíc podědily talent stejně tak jako kdysi on. „Starší dcera hrála na klavír, mladší chodí na konzervatoř a syn má výborný sluch, 
i když se hudbě nijak nevěnuje," uzavírá.