Ne letos, ale až příští rok, a dráž než se čekalo. Tak dopadne záměr města vybudovat dvacet lůžek pro pacienty s Alzheimerovou chorobou v bývalém penzionu v ulici Na Zlaté stoce. Nové pracoviště se má stát součástí Domova pro seniory Máj.

Hlavní výhodou nového zařízení má být lepší péče o klienty, protože v zařízení by se mohli procházet po malé zahradě. Zvýšil by se také počet potřebných lůžek ve městě.

„Nemáme obavy, že by byl objekt nevyužívaný,“ uvedl v pondělí ředitel Domova pro seniory Máj Pavel Janda. Doplnil, že v současnosti je v májském domově 40 klientů s uvedenou diagnózou a v pořadníku žádá o přijetí dalších 80 lidí.

Na Zlatou stoku by se podle Jandy přestěhovali mobilní klienti, pokud s tím budou rodiny souhlasit. Imobilní klienti by zůstali na Máji. Míst pro pacienty s touto diagnózou je na Českobudějovicku velký nedostatek a zájem o umístění už rodiny klientů projevily. Podle Pavla Jandy by dvacet nových lůžek bylo zaplněno za dva týdny, i kdyby nový domov začínal „od nuly“.

Vadou na kráse je ale pro záměr radnice zdržení příprav z různých důvodů a cena přestavby. Na konci letošního roku už mělo zařízení začít sloužit, ale to je úplně nereálné. Navíc musejí zastupitelé schválit navýšení ceny, o níž byly od počátku pochyby. „Sedm milionů korun bez daně z přidané hodnoty,“ zmínil k nákladům, uváděným v roce 2008 náměstek primátora Rudolf Vodička. Teď ale jen stavba podražila více než dvakrát.

Dvacet míst

Nových dvacet míst pro seniory postižené Alzheimerovou chorobou by měly získat České Budějovice přestavbou bývalého penzionu v ulici Na Zlaté stoce. Jenže projekt se zdržel a podražil.

Kolik bude stát přestavba penzionu v ulici Na Zlaté stoce v Českých Budějovicích tak, aby mohl sloužit seniorům postiženým Alzheimerovou chorobou? Původně odhadovaných sedm milionů korun už dnes šplhá až přes dvacet milionů korun. I když je v tom například nově zahrnuto zateplení objektu, některým představitelům města se náhlé zvýšení ceny nelíbí. „Nutnost vybudovat zařízení pro osoby s Alzheimerovou chorobou samozřejmě chápu,“ zdůraznil pro Deník náměstek primátora František Jelen, ale doplnil, že od počátku se mu zdály navržené náklady příliš nízké. „To se nyní potvrdilo,“ konstatoval Jelen.

O osudu projektu rozhodnou zastupitelé na čtvrtečním hlasování.