„Šestnáct centimetrů sněhové pokrývky,“ konstatoval ve čtvrtek meteorolog Martin Modlitba na adresu sněhových podmínek v Byňově na úpatí Novohradských hor. Jen za středu odpoledne a noc připadlo sedm centimetrů nového sněhu, a tak se může rozjet běžkařská sezona.

Na zájemce budou v Novohradských horách čekat tři okruhy. Výchozím a cílovým bodem je vždy Hojná Voda. „První se dělá malý okruh,“ říká Luboš Šulista, který se o stopy stará. Jako zaměstnanec Obecního úřadu v Horní Stropnici má k dispozici speciální skútr, se kterým po práci připravuje cestu pro běžkaře. „Stopa se dělá večer nebo v noci, aby do rána vymrzla a byla kvalitní,“ vysvětlil muž, který je zároveň členem Sport klubu na Hojné Vodě.

Běžkaři budou mít ve vrcholné sezoně k dispozici celkem tři okruhy v okolí Hojné Vody a Starých Hutí. „Nejkratší, žlutý, má kolem tří kilometrů. Modrý vede kolem Kuní hory a měří kolem sedmi kilometrů. Třetí je kolem Vysoké a je dlouhý do deseti kilometrů,“ vypočetl Šulista nabídku stop. Trasa se někde prolíná s turistickými značkami, jinde vede po pláních a loukách nebo nezpevněných komunikacích, podle toho, kam běžkaře pustí majitelé pozemků.

Zájem milovníků zimních sportů je podle Luboše Šulisty značný, když je pěkné počasí, otočí se na parkovišti v Hojné Vodě i 120 až 130 aut za den. Sněhu je teď tolik, že už by mohl vydržet. „Určitě bude obleva a bude to tát. První sníh vždycky taje. Ale myslím, že nahoře kolem Hojné Vody už to úplně neroztaje,“ odhadl vývoj příštích týdnů Šulista.

Milovníci sjezdového lyžování si na rozdíl od běžkařů na radovánky za humny ještě musí počkat. Nejbližší sjezdovka u Českých Budějovic se nachází na vrchu Dubičák u Dubičného. V péči ji mají dobrovolní hasiči. „O víkendu budeme dávat dohromady vlek,“ zmínil vedoucí areálu Jan Pouzar, ale dodal, že o zahájení provozu se teprve bude rozhodovat. Další vlek na samé hranici Českobudějovicka – na Kluku, si na zahájení provozu počká zřejmě až na vánoční svátky. „Už by se lyžovat dalo, ale ještě nejsme připraveni,“ řekl Deníku Václav Škola, provozovatel vleku. „Když bude sníh, mělo by se začít jezdit mezi svátky,“ dodal Škola s tím, že jezdit by se pak mělo o prázdninách denně a jinak o víkendech.

Začátek sezony ale chystá už na pátek mezi lyžaři z Českobudějovicka oblíbený areál na Kramolíně, kde už týden přírodnímu sněžení vydatně pomáhají i sněhová děla. „K zahájení zimní sezony máme díky současným mrazům a vydatnému sněžení připraveny vynikající sněhové podmínky, které za uplynulé roky k začátku prosince dlouho nepamatujeme. Otevřeny proto budou už od pátku sjezdovky Jezerní, Dámská a výukové hřiště Foxpark. Celkem bude k dispozici téměř 2,5 kilometru sjezdovek. V provozu budou dvě čtyřsedačkové lanovky a tři pojízdné koberce ve Foxparku, takže si lyžaři zajezdí bez front,“ říká Martin Řezáč ze Skiareálu Lipno.

Ke smůle lyžařů se ale zatím nerozjedou skibusy ani skivlaky, které během sezony dopravují lyžaře z celého regionu. Jak projekt autobusového sopravce Skitrans tak lyžařská vlaková souprava Yetti se poprvé vydají na cestu k Lipnu 18. prosince.

Sníh lyžařům přeje i na jiných sjezdovkách na jihu Čech. Oproti původním plánům začíná v pátek lyžovačka také na sjezdovce Brloh Rohy, na Zadově, Churáňově, Libínském sedle a v Českých Žlebech. Běžkaři už mají připravené tratě i na Kvildě a ve Vyšném.

Hana Svítilová
Edwin Otta