Ve svém lesíku porazil nedávno devadesát let starý mohutný horský javor. Při kácení se rozlomil a Ransmayrův švagr prohlásil, že teď bude dobrý jen jako palivo. Přizvaný odborník ale zjistil, že jde o vzácný druh javoru, o Acer pseudoplatanus. Svou strukturou je jeho dřevo obzvlášť ceněno jako obkladový materiál.

To se prokázalo i v tomto případě. Obchodník ze severního Německa nabídl za Ransmayrův strom v dražbě pořádané Zemědělskou komorou Horních Rakous a svazem majitelů lesů 10.400 eur za plnometr! „To je evropský rekord,“ napsal linecký deník OÖN.

Kupec prý chce tento javor použít na výrobu armatur jachty. Druhé místo v aukci patřilo javoru z okresu Rohrbach v Mühlviertlu – dosáhl ceny 7100 eur za plnometr.

„Džiháda“ neošetřila

V jihobádenském městě Donaueschingenu odmítla zubní lékařka ošetřit 16letého mladíka kvůli jeho jménu. Jmenuje se totiž Cihad (v německé transkripci), což je arabsky Džihád, často překládáno jako Svatá válka. Lékařka vysvětlila v místním listu, že jméno pociťuje jako vyhlášení války všem neislámistům.

Chlapcova rodina zvažuje trestní oznámení, možný přestupek lékařky zkoumá lékařská komora. „Politika nemá v čekárně co dělat,“ řekla předsedkyně regionálního svazu pokladničních zubařů Maierová. Na druhé straně mluvčí zemské komory upozornil, že lékař není z žádného předpisu povinen pacienta ošetřit, nejde–li o akutní případ. Dotyčná zubařka už svého rozhodnutí zalitovala.

List PNP připomíná, že mladík se narodil v tomto městě a dosud zřejmě se svým jménem nikde nenarazil. „Ani matriční úřad neměl se zapsáním problém. Mluvčí tohoto úřadu připomněl, že v Turecku jde o běžné jméno,“ píše deník. Podle rodičů znamená Cihad v islámu „všezahrnující nasazení pro věci boží“ a „vnitřní boj za dobro“. Jako „svatou válku“ jméno překládají prý jen religiózní fanatici.

Cihad je v oné praxi ošetřován už dva a půl roku. Kritického dne ale jeho lékaře zastupovala kolegyně.

Přehodnocené památky

Pasov od poloviny osmdesátých let katalogizoval 734 staveb a 42 území jako památkové. V posledních dvou letech je překvalifikoval. 51 dosud chráněných objektů škrtl pro pokročilou devastaci či přestavby, kterými ztratily charakter.

Naopak do seznamu 21 nových objektů přibylo. Je mezi nimi třeba i stavba z roku 1965, farní kostel Sv. Petra se svým parabolickým půdorysem. V Pasově je tak dnes 704 památkově chráněných objektů – z celkem 26 000 budov ve městě. K tomu přistupují chráněná území, jejichž počet po prověrce stoupl ze 42 na 178. „Umožnily to nové pozorovací a měřicí metody jako satelitní snímky a GPS,“ napsal list PNP.

Psi rozsápali stařenku

Dva rotvajleři ve čtvrtek rozsápali 78letou ženu v hornorakouském okrese Gänserndorf. K neštěstí došlo v areálu firmy syna napadené ženy. Oba psi už pět let žili v domě poškozené, takže ji dobře znali. I proto nebude majitel rotvajlerů, její syn, stíhán.
V Rakousku je ročně pokousáno asi 3000 lidí, čtvrtina z nich psy tzv. bojových plemen. Ke smrtelným zraněním nicméně dochází „jen“ dvakrát, třikrát za rok.