Maďarský premiér Viktor Orbán nabízel lidem s maďarským původem maďarské doklady. Řada etnických Maďarů, která už žila dvě tři generace na Ukrajině i jinde, tuto nabídku ráda přivítala. Jako o Ukrajincích s maďarskými pasy se hovoří i o některých agenturních pracovnicích, kteří žijí na prachatické ubytovně, jež se stala ohniskem koronaviru.

Problémem obyvatel zemí mimo Evropskou unii, kteří se prokazují maďarskými pasy, se podle mluvčího jihočeské policie Milana Bajcury zabývají cizinečtí policisté. „Tento problém není pouze na Prachaticku, ale je to problém celé republiky,“ sdělil mluvčí.

Díky maďarskému pasu má jeho držitel volný pohyb po evropském společenství a celém Schengenském prostoru. Ne vždy však pas jeho držitel získá legální cestou. „Stává se, že cizinci tento doklad získají podvodným jednáním a vydávají se tak vlastně za občana jiného státu,“ uvedl s tím, že požívají neoprávněně různých výhod.

Pasy se často stávají také obchodním zbožím. „Může jít o padělky, krajovou záležitost i sloučení rodin,“ osvětlil, proč někteří disponují dvojím občanstvím.

V rámci policejní praxe se daří odhalovat i padělatelské dílny. „Aby tu cizinci mohli pracovat legálně, jsou ochotní zaplatit vysoké sumy,“ uzavřel.