S odstupným a po dvouměsíční výpovědní lhůtě odejdou zaměstnanci k poslednímu červnu. „Kromě dvou lidí, kteří s tím nepočítali, končí ostatní kvůli zrušení části výroby. To se už vědělo od konce loňského roku,“ říkají lidé z mlékárny. Strakonický úřad práce už výpovědi zaregistroval. „V současné době máme na výběr z více než 1300 volných míst, ale jsou to převážně dělnické profese, proto počítáme i s nabídkou rekvalifikace,“ zmínil se ředitel ÚP Josef Samec.

Z výroby zůstává ve strakonické pobočce Madety sušárna mléka. „Její provoz zajistí třiapadesát až pětapadesát zaměstnanců,“ potvrdil včera ředitel Madety Planá nad Lužnicí Miloslav Dytrych. Část výroby se přesouvá jinam. Jak potvrzuje Dytrych, k uzavírání a centralizaci některých provozů vedou největšího zpracovatele mléka v zemi, který má v jižních Čechách osm závodů, ekonomické důvody.

O změnách se dříve uvažovalo i v Českých Budějovicích, kde pracuje v provozu asi 90 lidí, ale podle vyjádření firmy změny v tuto chvíli nejsou aktuální.

Historie strakonické mlékárny

Mlékárna začínala v roce 1953 s výrobou dětské kojenecké výživy Sunar. Postupně se specializovala na výrobu sušeného mléka Tatra. Koncem 80. let byla jeho jediným výrobcem ve východní Evropě.