Budoucnost ale nikdo nezná. Svědčí o tom i spory kolem nové dodavatelské smlouvy na příští rok mezi českobudějovickou Madetou a Mlékařským a hospodářským družstvem Jih. Dva největší rivalové na zdejším trhu se nemohou shodnout.


Jih chce do smlouvy včlenit i cenové ujednání. To ve smlouvách dříve nebylo a Madeta se brání. „Návrh smlouvy pro mě není přijatelný,“ komentoval včera situaci generální ředitel Madety Milan Teplý. Šéf Madety se především chce vyhnout tomu, aby jeho cena byla vázána na výkupní cenu, kterou inkasují zemědělci v německém Chamu. Družstvo Jih tam dodává třetinu produkce, která celkem činí téměř milion litrů denně. Zbývající dvě třetiny putují do některého z osmi jihočeských závodů Madety.


„Pokud bude chtít Madeta mléko, musí najít řešení. Domluvili jsme se, že se potkáme sedmnáctého prosince,“ řekl Deníku za mlékařské družstvo Zdeněk Houška.

Evropský trh s mlékem a mléčnými výrobky výrazně zahýbal v posledních měsících s českými cenami. O jejich příští podobě rozhodnou jednání, která nyní vede českobudějovická Madeta a Mlékařské a hospodářské družstvo Jih.


„Platíme nejvíc v České republice,“ zmínil včera k cenovým jednáním generální ředitel Madety Milan Teplý. Madeta navrhuje za listopad zpětně platit zemědělcům 10,05 koruny za litr syrového mléka, zhruba o dvě koruny více než to bylo v létě. Šéf Madety přitom upozornil, že za listopad je mlékárenská firma ve ztrátě. Cena v zahraničí podle Teplého klesá a v tom je kámen úrazu, protože zemědělci chtějí už nyní zajistit ceny pro příští rok. Teplý to odmítá.


Zemědělci chtějí ostatně vyšší než nabízenou cenu už za listopad. Chtějí se přiblížit výkupní ceně v německém Chamu, kde mají na listopad dojednanou platbu 11,38 koruny za litr. Také poukazují na to, že zvýšení posledních měsíců v průměru jen slabě vylepšuje dlouhodobě nízké výkupní ceny mléka.
Tvrdý boj o mléko má už svoji oběť v omezení provozu ve strakonické provozovně Madety. Úbytek suroviny za hranice a připravované zefektivnění provozu Madety budou znamenat, že ve Strakonicích dojde k částečnému útlumu výroby. Zemědělci ale zdůrazňují, že dodávky mléka ze Strakonicka směřují do Německa už od roku 2004.