Jestli někdo nebude vzpomínat na víkendové volby rád, budou to členové komise budějovického volebního okrsku č.32, který byl v tiskárně Inpress. Jednak je v sobotu před 13. hodinou napadl agresivní bezdomovec a jednak se museli omlouvat lidem, jež radnice mystifikovala, když jim napsala, že komise sídlí v restauraci U kapličky.

Bezdomovec komisi sprostě nadával a šermoval rukama. Než vešel, zdemoloval koš. „Vzal ho a ještě do něj kopl, přišel namazaný,“ líčil přivolaným policistům jeden ze členů komise. Muže, který přišel s neplatným občanským průkazem, pak policie vyvedla.

Úředníci se omluvili

Ve stejném okrsku řešili ovšem problémy už od pátku. Magistrát totiž lidem na obálku s lístky napsal, že mají přijít hlasovat do restaurace U kapličky namísto do tiskárny. Radnice proto v pátek umístila před hospodu ceduli, na níž se za chybu omlouvá a navádí voliče na správnou adresu.

„Na obálce to bylo napsané, opravdu mě to mrzelo, naštěstí to nebylo tak daleko. Byla to trošku komplikace, ale nic hrozného,“ reagovala 42letá Martina Odvářková.

Na zaměněné adresy si stěžovala řada lidí. Většina ale krátkou cestu navíc zvládla. „Ale byli i ti, kteří se kvůli tomu zlobili, pohoršovali, že dostali obálku s jinou adresou, jeden pán chtěl podat stížnost. Jiní to brali s humorem,“ popisovaly členky komise Marie Maroušková a Karla Žáková.

Chybu podle magistrátu způsobil počítač. Léta se totiž volilo U kapličky, ale při posledních volbách do Evropského parlamentu přesunuli úředníci z ekonomických důvodů volební místnost z restaurace do tiskárny. „Nevíme absolutně, jak to mohlo vzniknout, proč se počítač vrátil ke staré adrese, za chybu se hluboce omlouváme,“ uvedl tajemník radnice Václav Suchopár.

V Budějovicích odvolil v sobotu rovněž herec Jiří Mádl, který na sebe před volbami strhl pozornost díky klipu Přemluv bábu. Hlasoval pro TOP 09 v budově gymnázia Česká. „Lidé by měli jít k volbám pokaždé a letošní jsou možná ještě o něco důležitější než ty předchozí. Svého dědu a babičku jsem přemlouvat nemusel, šli sami a je to dobré, volili napravo,“ usmíval se.

Symbolicky volil pravou rukou. Když opustil místnost, téměř sportovně si ulevil: A je to tam! Toho, že s Marthou Issovou natočili spot, nelituje. Myslí si, že rozhýbal spoustu lidí, dodnes dostává reakce. „A je to super. Rodiče o tom nevěděli, máma byla nakonec nadšená a můj děda ještě víc,“ řekl Mádl. Spot Přemluv bábu se líbil i zapisovatelce v jeho okrsku Andree Prosserové. „Za to video jsem jenom ráda,“ podotkla mladá žena.

Ohledně voleb drží Budějovice jeden rekord. Měly největší sčítací středisko v zemi – ve sportovní hale počítalo hlasy ze 176 okrsků 25 statistiků, asistovalo dalších 30 lidí. K hale najížděla odpoledne auta s hlasy a atmosféra byla uvolněná. „My tam měli jednoho mladýho, ale takového lempla, to jsem ještě neviděla,“ bavila jedna z žen okolí.

Pohoda v palírně

Pohoda vládla i v kuriozní volební místnosti, rudolfovské palírně. Vůně švestek i jablek se linula chodbou, ovoce zdobilo i obrazy na stěnách. „Asi to cítíte, ale piclé z toho dýchání nejsme, jsme už zvyklé, jsme tady už takové vykopávky. A zahrádkáři jsou starostliví, přišli se zeptat, jestli nám není zima,“ vyprávěly členky komise Libuše Pokorná a Hermína Třebínová s tím, že jen předloni musely krotit muže, který dorazil ovíněný.

Dobře se v moštárně volilo i sedmadvacetileté Kateřině Hromádkové. „Vůně je příjemná, má to své kouzlo,“ konstatovala.

V Rudolfově i na řadě jiných míst si lidé krátili čas u knih. Třeba na sídlišti Máj četla povídku Boženy Němcové V zámku a podzámčí předsedkyně okrsku Lenka Zemanová. „Zvládám obojí,“ smála se.