I přesto, že pro sňatky už není zrovna ideální počasí, mnoho zamilovaných se nenechalo odradit a hodlá se v pátek vzít. Přece jen je toto „magické datum“ lákavé.
Praktické pak může být zejména pro ženichy. Ani po dvaceti letech by takové datum neměl propásnout i ten největší zapomnětlivec. Deník oslovil devět matrik na Českobudějovicku, největší zájem byl tradičně o zámek Hluboká a budějovickou radnici, kde si jeden pár termín zamlouval už v únoru. Oddávat budou také v Nových Hradech, Rudolfově a Týně nad Vltavou. „Sňatky rezervujeme šest měsíců předem a 11. hodina byla rezervována jako první, o tuto hodinu byl největší zájem,“ řekla matrikářka Marie Peprná z Hluboké. Podle ní zájem o termín 11. 11. nepřevyšuje poptávku po svatbách v letních měsících, na druhou stranu na listopad je to vyšší požadavek, než je obvyklé.

Z většiny úřadů se vracely odpovědi s tím, že největší zájem zůstává o letní měsíce, což je samozřejmě logické zejména z důvodu větší pravděpodobnosti příznivého počasí. Z tohoto a dalších důvodů tak například v Lišově, Zlivi, Trhových Svinech či Borovanech v pátek nikoho oddávat nebudou, možná tu také páry na čísla a magii moc nevěří.
„U nás samozřejmě převyšuje zájem o svatby v létě, protože se konají většinou mimo obřadní síň,“ vysvětlila Jaroslava Oppolzerová, matrikářka z Nových Hradů, kde se uskuteční jeden obřad, který je naplánován na 10 hodin.

Rekord v počtu svateb určitě nepadne ani v Českých Budějovicích, včera to potvrdila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. „Je potvrzených devět obřadů, původně se poptávalo asi dvacet lidí, enormní zájem byl samozřejmě o jedenáctou hodinu,“ sdělila Deníku s tím, že někteří lidé možná na magii čísel přestali věřit. „Pro zajímavost 11. 11. 2000 bylo v radnici 12 svatebních obřadů, nepsaný rekord drží tuším měsíc září 2000, kdy se tu vdávalo či ženilo 99 párů,“ doplnila mluvčí.

Jisté je, že páry, které se budou tento den brát, by neměly na čísla příliš spoléhat.
Numerologové se na podobná data nedívají příliš optimisticky a v tomto ohledu mohou být někteří zklamaní. Příliš mnoho čísel jedna totiž představuje individualitu a v takovém dni je prý lepší hledat práci. Den je údajně vhodný pro materiální a finanční oblast, nikoli pro city a lásku. Tím se ale pravděpodobně nikdo ze snoubenců nenechá odradit.

Méně jedniček
Podle numeroložky Elišky Landovské je 11. 11. 2011 krajně nevhodným dnem pro uzavření sňatku. „Když je těch jedniček šest, tak je to skutečně už trochu hodně,“ řekla Landovská a potvrdila výše uvedená slova o prosazování vlastní individuality. „V podstatě by šlo o neustálé přetahování kdo s koho, kdo bude velet. Podřídit se by bylo těžké pro oba partnery,“ dodala.
O něco vhodnější datum pro svatební den je podle jejího názoru 20. listopad. Počet jedniček totiž bude o celou třetinu nižší a datum navíc obohatí další dvojka, která je podle numeroložky pro partnerské vztahy vhodná.
„Říká, že myslím také na toho druhého a chci s tím člověkem být,“ uvedla. Boom svateb v „magická data“ začal podle údajů matrik už v roce 1999, tehdy to bylo 9. 9. a drží se dodnes. Na tom, že ale svatba v takový den neznamená lepší předpoklady pro vstup do manželství, se numerologové shodnou i s odborníky.

„Tento jev nemůže mít na trvanlivost vztahu žádný vliv, protože se netýká ochoty těchto lidí poprat se s nepříjemnými událostmi, které život přinese,“ řekl psycholog Jeroným Klimeš.
„Svatba je příprava na krušné chvíle, které potkají každý pár. O trvanlivosti vztahu tedy vypovídá především to, jak jsou připraveni na tyto těžké zkoušky. Lidé, kteří se obracejí k pověrám a čekají od nich magickou ochranu, zjevně nestojí dvěma nohama na zemi,” konstatoval.

V otázce případného vlivu číslic v důležitých datech na lidský život je Klimeš nanejvýš rezervovaný. „Jára Cimrman měl tato data rád, protože se dobře pamatují. To je jejich jediná výhoda, protože jinak jejich začátek je zvolen nahodile,” uvedl Klimeš. „Každý den můžete mít 1. 1. 1111, když vhodně posunete začátek letopočtu. Ten náš leží ve vzduchu asi šest let po narození Krista. Takže proč ho neposunout kamkoli,” dodal na závěr.
Překážkou sňatku tedy mohou být spíše finance. Svatba sice nemusí být nijak honosná, ale i tak to bude stát pár tisíc. Nevyhnutelná je platba za všechny úřední úkony a pak samotný obřad. Další tisíce už pak naskakují s tím, co bude člověk chtít a co si naopak odpustí. Solidní šaty a oblek lze pořídit za cenu kolem šesti tisíc, ceny prstýnků se mohou výrazně lišit, ale zlaté lze koupit i pod deset tisíc. (luk, čtk)

Počty svateb:
České Budějovice 9
Hluboká nad Vltavou 9
Týn nad Vltavou2
Rudolfov 2
Nové Hrady 1
Zliv 0
Trhové Sviny 0
Lišov 0
Borovany 0
Pozn: Údaje z matrik jsou platné
2. listopadu 2011.