Sídlí totiž v budově Okresní správy sociálního zabezpečení a končí jí tu dvacetiletá nájemní smlouva. Přitom najít jiné prostory, kde by mohla lékárna fungovat, je na sídlišti velikosti menšího okresního města skoro nemožné. „Mnoho jich tu není a pokud ano, jsou velice malé. Nás ze zákona limituje minimální prostor 70 m2, a ten tady bohužel nikde není volný,“ vysvětluje provozovatelka lékárny Renata Kašpárková s tím, že by přesto ráda před odchodem do důchodu zajistila budoucnost této služby.

A lhostejní nezůstávají ani klienti. „Je to nejbližší lékárna pro lidi ze sídliště i okolí města, byla by škoda, kdyby ji tu zavřeli,“ míní Michaela Mair, která sem pro léky jezdí z Čakovce. Je jednou z 2500 lidí, kteří za zachování lékárny podepsali petici.

Zároveň oslovili politiky a instituce a nemusí litovat. Do jednání se zapojili zástupci města, České správy sociálního zabezpečení i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a společně našli řešení. „Dostupnost lékárenských služeb bude zachována,“ vzkazuje Májským ministryně.

Pokud by přestala fungovat lékárna v centrální části sídliště Máj, obyvatelé paneláků a velkých bytových domů by museli pro léky na okraj zástavby nebo dál do města „Kdyby tu lékárna měla skončit, pro většinu obyvatel by to znamenalo problém, v ideální vzdálenosti tu žádná jiná není,“ souhlasí s výhradami obyvatel zastupitel města Martin Kuba, který se zapojil do snahy místním pomoci. „Zvláště maminkám s dětmi a starším lidem by se zkomplikoval život,“ je si vědoma provozovatelka lékárny Renata Kašpárková.

I proto uvítala iniciativu obyvatel sídliště, kteří kvůli zachování služeb sepsali petici. „Obeslali jsme instituce s žádostí, aby se pokusily najít nějaké řešení,“ popisuje další z kroků žádost obyvatel o pomoc.

A povedlo se rychle roztočit kolotoč jednání, na jehož konci se rýsuje schůdné řešení. „Vstříc nám vyšla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a pověřila ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka, aby s námi problém řešil. S ním jsme se sešli v Budějovicích a dohodli jsme se na prodloužení nájemního vztahu o dva roky tak, aby tu město mohlo lékárnu zachovat a mezitím najít vhodný prostor, kam by se dala umístit,“ vysvětluje Martin Kuba.

A rýsuje se už i nové sídlo pro lékárnu. Pomocnou ruku podá město, které má podle slov primátora Jiřího Svobody zájem na tom, aby na sídlišti fungovala plnohodnotná lékárna. „Na rozdíl od historického centra tu vlastníme poměrně málo objektů. Jedním z těch, které připadají v úvahu, je komunitní centrum. Tam je ale jeden háček, bylo vybudováno s pomocí evropských dotací a do ledna roku 2020 tu nesmí být žádný komerční subjekt. Až poté můžeme upravit prostory v komunitním centru pro potřeby lékárny,“ nastiňuje Jiří Svoboda. O tom, kdo pak bude lékárnu uprostřed sídliště provozovat, rozhodne výběrové řízení.