Je až neuvěřitelné, kde se v Českých Budějovicích vzali na jednom místě. Budějovický Majáles je za námi již počtrnácté.
Letošní ročních připravovalo devět měsíců přes šedesát lidí, většinou z řad studentů středoškoláků, ve věku 15 až 23 let. Na kávu si prý moc nepotrpěli, protože by ji museli připravovat. Mluvčí Budějovického Majálesu Igor Kibrik vtipkuje: „Využíváme spíš křídla, která nám dává Red Bull.“

Lákala střecha

Program letošního Majálesu byl bohatý. Obsahoval přes 180 bodů programu. A to koncerty, divadla, přednášky, workshopy, přehlídky, promítání, aj. Největší novinkou byly koncerty na střeše DK Metropol. Organizátoři se chtějí tímto směrem vydat i další rok.

Pětadvacetiletá studentka Magdaléna Kolářová se na netradiční místo nechala také nalákat. Říká: „Umístění na střeše bylo originální, moje premiéra. Vypadalo to tam útulně a stylově. Akorát škoda, že jsme s kamarádkou nestihly ten první koncert, ten druhý byl rap a ještě takový trochu divočejší, takže jsme po chvíli šly jinam.“ Navštívila i další netradiční akci, podle ní originální divadlo v hangáru na letišti v Plané: „Fakt mě zaujalo, škoda že to skončilo ani ne po hodině,“ povzdychla si.

Solák se hemžil lidmi

Kolik vůbec přišlo lidí? „Je to opravdu nemožné spočítat, ale podle odhadu organizátorů to bude určitě více než 15 000,“ říká Igor Kibrik. Podle loňských propočtů přišlo letos o více než tři tisíce lidí více. Závěrečný večer přišli i ti, kteří se v týdnu neúčastnili. To odhadují i pořadatelé. I Dita Horáková, osmadvacetileté adiktoložka z Poradny pro nelátkové závislosti Prevent, přišla na zakončení. Říká: „Na Majáles mě nalákala kapela Hentai Corporation, která nezklamala mé očekávání. Líbila se mi též atmosféra Majálesu, jakožto příjemného studenského festivalu.“ Lidé po sobě zanechali tuny odpadků, které naplnily více než tři kontejnery. 

Festival vrcholil pátečním tradičním majálesovým průvodem, kterého se zúčastnilo 4000 studentů ze 20 škol v Českých Budějovic a okolí.

Spolupráce pokračuje

Letošní i loňský rozpočet byl milion korun. Na dobrovolných příspěvcích vydělal festival 20 tis. Kč. Tašek a triček si návštěvníci koupili od obojího asi sto kusů. Spolupráce s festivalem v Bambergu se plánuje, podle mluvčího Majálesu, dlouhodobě.