„Slejvák je to bezva, už teď jsem úplně mokrý a tričko mi váží snad čtyři kila. No a nateče mi do trubky,“ zavolal z průvodu Petr Urban z Gymnázia Jírovcova. Hudební a další, hluk vydávající nástroje si vzali středoškoláci s sebou proto, aby podpořili své kandidáty na krále majálesu. Ten se totiž volil jednak internetovým hlasováním, jednak právě podle síly povyku, který jeho fandové vytvořili v průvodu a poté při volbě.

„Vítězství mi zajistí určitě kostým. Helma se mi ale bohužel rozpustila v dešti,“ prozradil svůj tip na vítězství těsně před volbou nominovaný král ze soukromé obchodní školy David Pešek.

I když počasí studenty pořádně potrápilo, v majálesovém průvodu se jich sešlo na dva tisíce a další stovky lidí přišly na koncerty, které se konaly na několika místech ve městě. Podle odhadů pořadatelů se festivalu za úterý i středu zúčastní asi osm tisíc diváků.

Pyšni jsou středoškoláci hlavně na to, že si dvoudenní festival pořádají celý sami. „Je to festival organizovaný studenty pro studenty a nejen pro ně. Myslím si, že České Budějovice jsou jediné město, kde ho organizují středoškoláci, a ne nějaká agentura nebo vysokoškoláci,“ řekla za organizátory, kteří strávili přípravami půl roku usilovné práce, Anna Vrbová z biskupského gymnázia.

„Nejtěžší bylo sehnat sponzory,“ dodala Vrbová. Celkový rozpočet festivalu totiž činí zhruba čtyři sta tisíc korun. Poloviční částkou přispělo město. „Majáles je jednou z největších kulturních akcí v Českých Budějovicích a město ho také patřičně podporuje, letos částkou dvě stě tisíc korun,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma, který nad majálesem také převzal záštitu.