Na druhé straně řada majitelů nemovitostí v historickém centru to zase vidí jako plýtvání peněz a bojují proti záměru radnice.

Nepatří do města

„Splavnění Vltavy z Českých Budějovic do Prahy je podle nás mrhání státními penězi, které by šly použít třeba na stavby dálnic a obchvatů,“ míní architekt a člen Sdružení majitelů domů Martin Malec. „A co se týká projektu Město a voda, nám se nelíbí propojení přes Mlýnskou stoku. A to zejména kvůli vyšší hladině, aby zde lodě projely, protože se tak zatopí řada sklepů. Jako například u Zelené ratolesti. My tak navrhujeme druhou variantu, že by u Jiráskova jezu byla plavební komora,“ dodává Malec.

Radnice ale plánuje, že se u Předního mlýna zruší současný mostek a slepé rameno se tak jezem spojí s Mlýnskou stokou. Nad jezem by pak byl sklápěcí most, kvůli průjezdu lodí.

„Opravdu tohle pokládáme za zbytečné. Proplouvání olodí může trvat až dvacet minut, což by byl most zvednutý. Navíc si myslíme, že plavební komory a jezy jsou výrazným zásahem do městské památkové rezervace. Chtěli bychom, aby plavební komory byly mimo území rezervace,“ říká architekt. „A co navrhuje město u Předního mlýna, to není žádný jez, ale opravdová plavební komora,“ uzavírá s tím, že město plánuje splavnění řek, ale tragickou dopravu ve městě podle něj neřeší.

Radnice se však projektu rozhodně vzdát nechce, ale věc má háček. Peníze.

„Projekt je finančně dost náročný, ale nechceme od toho úplně opouštět. Například zaslepení řeky dnes není nic hezkého, kvůli odpadkům a podobně, to by vyřešil právě jez,“ uvedla k problematice náměstkyně primátora Ivana Popelová s tím, že propojení slepého ramene a Mlýnské stoky je dnes ve fázi prodlužování stavebního povolení.

„Chtěli bychom ale zkusit jednu věc, aby stát za své peníze protáhl splavnění až k Trilčově jezu. Pak bude záležet na státu, jestli si vebere cestu pro lodě po Vltavě či po Mlýnské stoce. Město by spíše chtělo předělat Trilčův jez pro vodáky a postavit půjčovny loděk u Malého jezu a na Sokolském ostrově,“ uvedla Popelová.

I přes nedostatek peněz vidí náměstkyně v projektu budoucnost. „Pro podnikatele v centru začne být neúnosné, ač teď protestují, aby lodě končily plavbu u Jiráskova jezu,“ zdůraznila.