„Našla jsem ementál, který byl z větší části plesnivý, plátkový sýr jakbysmet a francouzské sýry úplně tekly,“ vylíčila Věra Daňková. Nález plesnivých sýrů potvrdil i další z nakupujících Václav Mareček. „Objevil jsem i zapáchající uzené ryby,“ dodává.


Jejich tvrzení ovšem nemůže zpětně prověřit ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „Pokud by výrobek spotřebitelé zakoupili, lze jej pak reklamovat nebo se obrátit na nás. Na základě podnětů od veřejnosti uskutečníme kontrolní akci. V případě českobudějovického Makra nám až do včerejška nikdo podnět nedal,“ reagoval včera na dotaz Deníku tiskový mluvčí SZPI Ivo Klemeš.


„Inspekce zareagovala na podnět redakce a před chvílí se vrátila z kontroly prodeje sýrů v českobudějovickém Makru. Zaměřila se na kvalitu zboží a podmínky prodeje. Vše je v obchodě v naprostém pořádku,“ ujistil nás Klemeš o pouhou hodinu později.


Tisková mluvčí Makra ČR Markéta Světlíková zdůraznila, že firma se snaží o maximální kontrolu. „Od minulého pondělí jsme ztrojnásobili kontroly,“ uvedla v souvislosti s případem, kdy se v Makru v Hradci Králové a Praze objevily zkažené uzeniny a sýry.


„Ani naše vnitřní kontrola, ani státní inspekce neobjevila v průběhu minulých dnů žádnou potravinu, která by nebyla nějakým způsobem v pořádku,“ konstatovala včera.


Připustila však, že s reklamacemi se firma setkává. „Asi jako v každém obchodě s potravinami se něco výjimečně může stát. My sami nic nevyrábíme ani nebalíme,“ poukázala mluvčí na skutečnost, že firma převezme zabalené potraviny rovnou od výrobce. I v Makru se však v minulosti objevily například potraviny kontaminované listerií.


„Nemohu říct, že je to vyloučené. Denně prodáme dvanáct kamionů plně naložených zbožím,“ zmínila Světlíková. „Pokud zákazník najde něco závadného, budeme rádi, pokud nás upozorní. Můžeme to pak uvést na pravou míru. Ověřit i u dodavatele,“ dodala.


Nejznámějším případem prodeje zkažených potravin v Českých Budějovicích byla kauza obchodu Julius Meinl v Lannově třídě. Ta dospěla až k soudu, ten ale řízení zastavil. A nyní podle našich informací věc došetřuje policie.