Do svých nových domovů ve čtvrtek zavítalo šest lemurů a dva damani. Zvířata jsou součástí nové expozice Malá Afrika, která bude od pátku zkušebně otevřena pro veřejnost.

„Ze zoo Zlín přišli dvě samice a dva samci lemura. Jsou to všechno letošní mláďata,“ přiblížil zoolog Ivan Kubát. Jsou to všežravé poloopice, které si na lidi zvykly již ve Zlíně. Tam návštěvníci procházeli přímo přes jejich obydlí.

„Tito lemuři jsou jediní denní lemuři, proto mají takové kontrastní barvy na ocase. Ocasem komunikují, signalizují třeba jakou mají náladu,“ vysvětlil. Lemuři svůj pruhovaný, asi padesáticentimetrový ocas využívají také na udržování rovnováhy.

Dospívají tak ve věku dvou až tří let, pak mezi nimi mohou nastat i rozbroje. „Budou soupeřit o postavení, zvláště ty dvě samice budou dělat, jako všude, problém,“ žertovně upřesnil Kubát. „Nejchovatelnější je parta samců,“ dodal.

Populace zoologické zahrady se také rozrostla o pár asi dvouletých damanů, který přicestoval z Holandska. „Damani jsou vlastně nejbližší příbuzní slona, takže žerou hlavně seno a trávu,“ osvětlil Kubát. Upozornil dokonce na kly, které má sameček. „I když jsou malí, mají vlastnosti velkých zvířat. Chovají se spíše jako kůň než jako hlodavec,“ uvedl zoolog.

Africká zvířátka, ačkoliv narozená v Česku, nejsou zvyklá na zimní počasí, a proto se ven dostanou až na jaře. Podle slov Kubáta by v případě, že by se měla kde ohřát, ven ještě vyšla. Zatím si ale přece jen počkají na příznivější podmínky ve svých zimovištích, kde mají teplotu, jakou potřebují.

Jelikož počasí bude jen chladnější a Malá Afrika ještě není úplně dokončena, mnoho jejích budoucích obyvatel dorazí právě na jaře. Mezi nimi by měl být pár krokodýlů nebo třeba gazely.

„Surikaty ale nastěhujeme v průběhu týdne nebo čtrnácti dnů. Zatím budou na zimu také uvnitř a teprve na jaře půjdou do výběhu,“ přiblížil zástupce ředitele Roman Kössl.

ANDREA GALICOVÁ