Zpravidla na vjezdu do vesnic se objevil na bílých dodatkových cedulích o rozměrech 65 krát 30 centimetrů nápis Daňově diskriminovaná obec. „Ještě dnes se hlásili další zájemci o účast,“ řekla v úterý dopoledne Deníku Edita Nezvalová z kanceláře Sdružení místních samospráv, které akci zorganizovalo.

Akce je součástí dlouhodobé kampaně. Jejím smyslem je upozornit na skutečnost, že na jednoho obyvatele dostávají obce v České republice různě velký příspěvek od státu. Nejvíce peněz získávají na svého obyvatele nějvětší města – Praha, Brno, Ostrava.

Příděl na obyvatele pak postupně klesá a nejméně dostávají nejmenší sídla.

„Přicházíme o dva a půl tisíce na obyvatele,“ uvedl za obec Vrábče starosta František Ohrazda. Vrábče má 570 obyvatel a mohlo by při zprůměrování příjmu pro všechny obce získat skoro jeden a půl milionu korun navíc. „Rozpočet máme něco přes čtyři miliony. Peníze chybí nejvíc na investiční akce,“ dodal Ohrazda s tím, že obec jen těžko může najít ve své kase peníze na opravy komunikací či nové sportoviště a do stavby čistírny odpadních vod se může pustit, jedině když sežene dotaci.

Obdobně jsou na tom například i Dívčice. „Praha má třicet tisíc na obyvatele, my máme 6890 korun. Proč nás takhle znevýhodňují? V Rakousku to tak není, Vídeň má jednonásobek toho, co malé obce,“ řekla starostka Dívčic Milada Pokorná.

„Nelíbí se nám to. Jdeme z roku do roku a nemůžeme si na nic ušetřit. V prvé řadě bychom potřebovali kanalizace a čistírnu odpadních vod, nemáme na infrastrukturu k nové výstavbě,“ dodala Pokorná. Podle ní a mnoha dalších starostů by bylo spravedlivější zrušit dotace a peníze přerozdělit rovnou obcím. Tím by se také ušetřily částky, které si nyní nechávají společnosti, jež dotace pomáhají vyřídit.

Velká města se ale brání a tvrdí, že menším sousedům poskytují řadu služeb. Financují například stálá divadla nebo filharmonie.

Pro malé obce zajišťují i část výkonu státní správy v přenesené působnosti, na kterou také doplácejí. Stát jim totiž na stavební nebo dopravní úřady dá jen část nákladů.

Malá sídla zase oponují, že je mnohem dražší, v poměru na obyvatele, provoz kanalizace nebo veřejného osvětlení.

Na Českobudějovicku se zúčastnily protestu také Žabovřesky, Dynín, Vidov, Střížov, Mokrý Lom a Litvínovice.