O něco příjemněji se nyní budou cítit malí pacienti, kteří musí trávit čas v českobudějovické nemocnici. Vybudovali zde totiž nový dětský chirurgický sál, který je přímo propojen 
s oddělením. Odpadne  tak převážení nemocných z jedné části areálu do druhé.

Sál bude sloužit pro akutní zákroky po úrazech i plánované operace. „Bylo nutné jej nejprve stavebně upravit 
a pak vybavit speciální chirurgickou technikou, například operačním stolem, ohříváním, cirkulací vzduchu 
a mnoha dalšími přístroji. Součástí je samozřejmě kompletní anesteziologické vybavení," uvedl Bohuslav Kuta, primář anesteziologicko resuscitačního oddělení.

Nemocnice zároveň zavedla anesteziologickou ambulanci, která bude fungovat od pondělí do pátku a rodiče zde předají zdravotníkům informace o dítěti. Současně pak získají odpovědi na otázky týkající se zákroku.

Vybudování operačního sálu je součástí nového systému, který lékaři označují jako systém jednoho lůžka. Dítě po přijetí do nemocnice dostane svoji postel, s ní odjede na operační sál, vrátí se zpět na oddělení a nakonec z této postele odejde domů. Odpadají tak dosavadní transporty sanitkami po areálu nemocnice.

S nadcházejícími letními prázdninami očekávají na dětském oddělení příliv pacientů. Tradičně totiž v tomto období narůstá počet úrazů. Mezi nejčastější příčiny přitom patří pády z jízdních kol, in-line bruslí a trampolín. „Trampolíny jsou novým fenoménem a množství úrazů na nich trvale roste. Důsledkem jsou zlomeniny předloktí, pažních kostí, stehenních kostí, otřesy mozku a tržné rány," upozorňuje primář dětského oddělení Vladislav Smrčka a varuje především před nákupem levných trampolín z obchodních center.

Nárůst dětských úrazů zaznamenávají lékaři už od května, vrcholem jsou prázdninové měsíce. Primář Vladislav Smrčka alespoň oceňuje, že se díky různým osvětovým akcím podařilo přimět cyklisty a bruslaře k nošení přileb, takže klesl počet těžkých zranění hlavy.

Děti tvoří přibližně deset procent pacientů, kteří projdou budějovickým Traumacentrem. Lékaři zde ročně ošetří zhruba padesát tisíc dospělých a pět tisíc dětí. „V letních měsících je jich až trojnásobně víc než jindy. Zatímco během školního roku tvoří zranění mezi všemi hospitalizovanými dětmi jen dvacet až třicet procent, v létě jejich počet stoupá zhruba na polovinu," dodal Vladislav Smrčka.