Před Vánoci pozvali klienty žijící na jihu Čech pracovníci Poradny pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice, aby se společně radovali a dali na chvíli zapomenout na trápení, starosti a strach z budoucnosti nebo o blízké, jež nechali ve vlasti.

„Oslav Staročeských Vánoc pro děti cizinců v budově českobudějovického Orla se minulé úterý zúčastnila dvacítka lidí," říká Jana Dvořáková, vedoucí poradny.

„Původem pocházejí například z Ukrajiny, Ruska nebo Vietnamu. Děti si společně se svými rodiči vyrobily vánoční ozdoby, ozdobily si perníčky a nakreslily vánoční přáníčko. Také si samy vytvořily svícen a pomohly s vystrojením stromečku. Na závěr večera jsme si u rozsvíceného stromku společně zazpívali několik českých koled a děti i dospělí dostali drobné dárečky od Ježíška. Předvánoční akce všechny naladila na nadcházející svátky, ať je slaví v duchu českých či jiných zvyků," pokračuje Jana Dvořáková, která připomíná, že mnozí lidé se mají hůř než my, na což zapomínáme.

„V tomto čase většina z nás plánuje oslavu Vánoc, setkání rodiny a přátel a přemýšlí nad tím, jakým dárkem své blízké potěší. Jsou však mezi námi lidé, kteří se musejí myšlenky na oslavy Vánoc se svojí rodinou vzdát. Jde například o občany Ukrajiny, kteří utekli z vlasti kvůli tamějším nepokojům. Leckdy jim byl vybombardován jejich dům, přišli o veškerý majetek a nezbylo jim nic než holý život. Museli se tak rozhodnout, jakým způsobem a kde začít znovu důstojně žít. Spousta z nich se rozhodla zkusit život v Evropě i u nás," říká Jana Dvořáková.

„S jejich osudy se nejen v čase předvánočním setkáváme v poradně. Snažíme se jim pomoci, aby zde mohli začít nový život a zapomněli na utrpení," vysvětluje.

Jedním ze základních kamenů nového začátku je zajistit legální pobyt v České republice. S tím pomáhá i Diecézní charita v projektu asistenčních služeb na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky v Českých Budějovicích. Cizincům pomůžou při vyplňování žádostí, ale i při hledání zaměstnání, ubytování nebo výuce češtiny. Kromě téhle odborné pomoci potřebují ale i vstřícné přijetí od sousedů.

„Nebuďme lhostejní k těmto lidem a neobracejme se k nim zády, neboť každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc druhých," dodává Jana Dvořáková. Kdyby si tak její slova přečetli čeští politici, kteří oddalují rozhodnutí, zda přijmout, či nepřijmout malé syrské uprchlíky. Nebo aspoň zastupitelé měst, kteří můžou poskytnout integrační byty již uznaným žadatelům o azyl.