Ale ne za každou cenu. „Musíme být ale ohleduplní k lidem, kteří na něj nechodí," říká s úsměvem.

V pátek vrcholí Majáles dvoudenním open air pásem koncertů. Je to i pro vás ta hlavní část budějovického Majálesu?
Za sebe můžu říct, že pro mě jsou vrcholem naopak ty akce od pondělí do čtvrtka, na které chodí lidé všech věkových skupin a každý si je užívá, protože jsou žánrově velmi rozmanité. Například ve Slávii na Salsa večeru tančilo po půlnoci zhruba padesát párů.

Ale v celkové návštěvnosti se asi s víkendovým programem měřit nemohou, že?
To ano. Open air je jednoznačně největší součástí festivalu. Směřujeme k ní celý týden a nejvíc lidí se na ni těší. Tam je vidět ta velkolepost akce, kterou přichystá parta zhruba čtyřiceti mladých studentů.

Určitě jste se sám účastnil mnoha částí programu. Překvapilo vás něco?
Příjemně mě překvapila návštěvnost na některých akcích, kde jsme třeba tolik lidí neočekávali. Mluvím například o autorských čteních, literárním večeru nebo slam poetry, což je akce, na které mohou návštěvníci básnicky improvizovat a vyžaduje určité zapojení návštěvníků. Povedlo se nám letos také přivést na Majáles i starší lidi. Byl to jeden z našich cílů.

Sbíráte ohlasy od návštěvníků festivalu?
Ano. Nejčastější reakcí je překvapení, jak velký Majáles ve skutečnosti je. Snažili jsme se každý rok vyvíjet. Za poslední dva roky jsme udělali veliký posun a málokdo z nás čekal, že se dostaneme až tak daleko. Máme nového hudebního dramaturga, který přinesl do Majálesu nové prvky. Letos na Majálesu zahraje orchestr opery Jihočeského divadla. To je představení, které nemá na studentském festivalu obdoby.

Dnes začíná jeden z hlavních bodů programu, majálesový průvod. Je složité jej zorganizovat a zabezpečit?
Paradoxně je to jedna z organizačně nejméně náročných věcí. Musíme domluvit s radnicí místa průchodu průvodu a také komunikujeme s městskou policií, která zabezpečuje křižovatky a další místa, kudy průvod chodí. Tady musím ocenit spolupráci, kdy nám policie a radnice velmi vychází vstříc. Pak už jen dáme dohromady tým lidí, který průvod řadí a trochu organizuje. Ale i studenti mají s průvodem sami hodně zkušeností.

Open air část se přesouvá ze Sokolského ostrova směrem ke Dlouhé louce. Není to škoda? Sokolský ostrov nabízel unikátní atmosféru.
Majáles tady je přirozeně pro jeho návštěvníky, ale také musíme být ohleduplní k lidem, kteří na něj nechodí. Sokolský ostrov je sice unikátní prostor, ale v okamžiku, kdy je to vykoupeno tím, že rušíme docela velkou část obyvatel v centru, tak je přirozené, že jsme hledali jiné vhodné místo. Myslím, že stěhování není nijak dramatické. Louka u Sportovní haly má také své kouzlo.