Zejména v Plavě a v Roudném, kde dokonce platil třetí povodňový stupeň. V patnáct hodin zde podle měření vodohospodářů byla hladina stále ve výšce 276 centimetrů. Voda se dostala na tento stupeň v jednu hodinu v noci ze středy na čtvrtek .


Králíky nahoru


Už v jednu hodinu ráno tak obyvatelé v Plavě museli ven z postelí a uklízet věci ve sklepích či se postarat o zvířata. Voda se totiž z koryta řeky vylila i do několika zahrad či sklepů.


„Co jsem měl králíky dole, tak jsem je musel dát nahoru do králíkárny. Voda se začala k nám valit včera v noci. Ale už předem trochu víte, jak to dopadne, takže už předem jsem začal dávat věci ve sklepě o trochu výš,“ uvedl dopoledne s holínkami na nohou Ladislav Šustr, který měl zaplavenou téměř celou zahradu, podobně jako jeho dva sousedé. „Snad už voda stoupat nebude, záleží na tom, jestli bude v Novohradských horách pršet,“ dodal.


Během dne se v Plavě Malše pohybovala na druhém povodňovém stupni. „Voda se drží na stejné úrovni, od rána poklesla asi o dva centimetry. Stav je stabilizován,“ informoval starosta Plava Jaroslav Hlach.


Voda se natahovala do garáží stojících u silnice a ve staré části obce mají lidé zatopené sklepy od spodní vody. Nebezpečí ale nehrozí. „Pokud nepřijdou bouřky, jak hlásí meteorologové, máme vyhráno. Hlídáme to, hasiči a povodňová komise jsou v pohotovosti,“ dodal Hlach.


Ačkoli v sousedním Roudném měli dokonce trojku, voda tu žádnou větší paseku neudělala. „Stav je teď stabilní, ráno se sice hladina zvedla ještě o deset centimetrů, ale nešlo o žádné zdramatizování,“ uvedl včera odpoledne starosta Roudného Gustav Had. „Zaplať pánbůh, voda nic u nás nezaplavila a ani žádné škody na majetku nevznikly. Také máme informace z Římova, že už odtok zvyšovat nebudou. Snad by to mohlo klesat, když nám bude přát počasí,“ uzavřel první muž Roudného přáním.