Jsme krajské město a nemáme tady kam jít. Proč máme jezdit až do Třeboně nebo na pískárny k Veselí? Tak si stýskají už delší dobu nudisté, pro které přestala před několika lety platit tichá tolerance na březích řeky Malše u Velkého jezu v Českých Budějovicích. „Ať se jdou nazí válet nahoru na Malši k polím, kde nikdo nechodí,“ myslí si zase jiná část obyvatel města.

Slunečné počasí těchto dnů využili, podobně jako v jiných letech, někteří příznivci nudismu k opalování jen tak na březích Malše na okraji Českých Budějovic. Znovu tím upozornili na skutečnost, že jim ve městě chybí útočiště. „Vždyť by to ani tolik nestálo. Vymezit někde plácek a kolem zasadit pár keřů, aby to nikoho neobtěžovalo,“ myslí si Aleš Trdla z Českých Budějovic, jeden z příznivců zřízení nuda pláže. Poukazuje na to, že v podobně velkých městech tyto pláže jinde existují.

V krajském městě jsou zatím nudisté v postavení nechtěných narušitelů veřejného pořádku, na které občas někdo zavolá muže zákona. „Za poslední rok eviduje českobudějovická městská policie pouze tři stížnosti, které přijalo operační středisko. Hlídka řešila situaci domluvou. Strážníci upozornili osoby na nevhodné chování a poučili je, že narušují ve smyslu přestupkového zákona veřejný pořádek. Ani v jednom případě se nesetkali s negativní reakcí řešených osob,“ uvedla včera tisková mluvčí městské policie Kateřina Schusterová k období květen 2007 – květen 2008.

Město poukazuje na to, že oficiální požadavek zatím nikdy nebyl vysloven. „Nikdo zatím město s nějakým takovým konkrétním požadavkem neoslovil, tudíž se město ke zřízení nuda pláže nechystá,“ reagoval na dotaz Deníku náměstek primátora Rudolf Vodička, ale připustil, že proti takové pláži v uzavřeném prostoru by nic neměl.

Nejbližší legální možností ale pro nudisty zřejmě zůstane i nadále třeboňský Svět.