V sobotu 30. října členové Řádu maltézských rytířů v ČR oslavovali za přítomnosti vzácných hostů 25. výročí od vzniku České maltézské pomoci České Budějovice. Děkovná mše svatá se uskutečnila v klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí, celebroval ji českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.
Na shromáždění přítomné přivítal také představený Delegace Evžen hrabě Wratislav. „Právě v těchto dnech Česká maltézská pomoc České Budějovice slaví čtvrt století, za tu dobu udělala velký kus práce, kterým se může pochlubit,“ zmínil.
Tuto událost považoval za vzácnou i biskup Vlastimil Kročil. „Maltézský řád v našem městě i jeho okolí za tu dobu ušel kus cesty, za jeho členy jsou vidět výsledky, proto je třeba poděkovat za potřebnou sílu, i milosti, které každý z nás potřebuje, abychom mohli konat službu druhým,“ uvedl.
Zaměřují se na pomoc
Jak informoval ředitel Jan Rada, Českou maltézskou pomoc České Budějovice před čtvrt stoletím zřídil právě Řád maltézských rytířů, který má v ČR asi 120 členů. Muži nosí tzv. kukuli a nazývají se rytíři, ženy pláštěnky a říká se jim řádové dámy. Znakem řádu je už od středověku bílý osmihrotý kříž na červeném poli.
„Jde o organizaci řádu, která vykonává charitativní, zdravotní, či humanitární činnost. Její počátky se však píšou už od roku 1992, kdy vznikaly dobrovolnické skupiny, ale založení oficiální pomoci jako takové se uskutečnilo až v roce 1996,“ vysvětlil Jan Rada, který je ředitelem od samého začátku.
Doprovází děti i seniory
Spektrum práce se dělí do třech odvětví. Nejdůležitější je pomoc handicapovaným za pomoci vozového parku, který čítá 12 aut. „Jde o speciálně upravené automobily pro převoz dětí na vozíčku, poskytujeme průvodcovské a předčitatelské služby. Jedná se v podstatě o doprovázení dětí do škol na Krumlovsku, Kaplicku, Třeboňsku, Prachaticku, v Týně nad Vltavou, Trhových Svinech, prostě v širokém okolí asi na deseti trasách,“ upřesnil s tím, že v současnosti služby využívá asi osm desítek klientů.
Jako doplňkovou službu stejný servis nabízí i seniorům. „Vozíme je k lékaři, během covidu šlo například o doprovod do očkovacího centra a podobně,“ dodal Jan Rada. Zajišťují také zdravotnickou první pomoc při různých akcích. „Většinou jde o církevní nebo sportovní aktivity, máme i lékaře, který dochází v rámci dobrovolnictví do domovů pro seniory,“ zmínil.
Fungují v celém kraji
V rámci psychosociální pomoci provozují klub seniorů a zajišťují i tzv. adopci seniorů. „Naši školení a akreditovaní dobrovolníci dochází za staršími spoluobčany domů nebo do sociálních zařízení jako společníci, hrají s nimi hry, společně si povídají, čtou si, či se dívají na televizi, chodí s nimi ven či do kavárny a podobně,“ popsal Jan Rada. Dobrovolnická centra mají v Budějovicích, Jindřichově Hradci, Strakonicích, Klatovech, či Domažlicích.
Na oslavy v sobotu odpoledne přijaly pozvání významné církevní i politické osobnosti. Mimo jiné dorazil hlavní kaplan Českého velkopřevorství Maltézského řádu Adolf Pintíř, senátor Tomáš Jirsa, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, náměstek primátora a poslanec Viktor Vojtko, ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek, ředitel centra Arpida Marek Wohlgemuth, ředitelka domova pro seniory Hvízdal Simona Žigová, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna Robert Huneš, docent Jiří Jankovský a další. Na slavnostní mši nechyběli ani zaměstnanci České maltézské pomoci ČB, kterých je celkem 14 a dobrovolníci, kterých mají v Budějovicích 20.