Lidé se na Michaelu Šimkovou, jejíž specializací je čínská medicína, obracejí s prosbou o radu, když už si klasická medicína neví rady. Stejně tak jako to udělala minulý týden jedna z návštěvnic Café Deník, jež se nachází v městském parku BosoNoha v Českých Budějovicích. „Máte, prosím vás, nějaké zkušenosti se záněty močového měchýře? Už totiž nevím, co mám dělat. Mám je tak čtyřikrát až pětkrát do roka a stále se vrací. Doberu antibiotika a mohu si jít pro nové,“ zoufala si mladá žena z Plzeňska, jež byla v krajském městě na dovolené.

Nejenže jí Michaela Šimková obratem doporučila léčbu, přidala i vysvětlení. „Z psychosomatického hlediska značí zánět vždy nějaký rozpor. Hodně často jde o nevyjádřenou agresi. U močových měchýřů se většinou jedná o vztahové záležitosti – může jít o vztah k partnerovi, vztah k rodině, k sobě samému. Vždy jde o vztahování se k něčemu, kde je zároveň nějaké napětí. Ale to se nedá takhle střelit od boku. Bylo by zapotřebí bližší seznámení. Řešit by se to ale určitě dalo. Muselo by se však jít krůček po krůčku a musela byste mít trpělivost,“ řekla více Michaela Šimková.

Od návštěvnic zazněly i další dotazy:

S čím se na vás lidé obracejí nejčastěji?
U žen jsou to hodně často záněty močového měchýře a další gynekologické potíže. Přitom tyto věci se dají řešit elegantně. Normální gynekologie nabízí jen hormony, v čínské medicíně máte ale velké pole působnosti – od bylin přes akupunkturu, čímž se dá spousta věcí vyregulovat, vylepšit.

Na ženské orgány ale dopadá psychosomatika poměrně hodně. Nějakou dobu jsem pracovala na Hluboké, kde jsem se hodně specializovala na neplodnost, takže ke mně chodily ženy, které chtěly otěhotnět a nedařilo se. Momentálně už mám pěknou nástěnku miminek.

A muži?
Muže přivede většinou jejich manželka. A pokud je nepřivede manželka, tak jde většinou o podnikatele, kteří jsou vyčerpaní. Ve většině případů jsou to muži, kteří cítí, že s nimi není něco v pořádku. Začne jim stoupat cholesterol, mají najednou vyšší tlak, začínají brát prášky. Zjišťují, že je dohání únava, mají problémy s trávením, prostatou, špatně spí.

Jak se díváte na zelené potraviny?
V případě zelených potravin je to jako se vším. Půlce prospívají, půlce ne, protože to není takový zázrak, jak se to prezentuje.
Ječmen v těle poměrně dost ochlazuje, takže je dobrý pro lidi, kteří jsou horkokrevní, mají tendenci k zánětům. Určitě není vhodný pro takové ty víly, křehké ženy, chudokrevné. To jedině v teplém období roku, ne přes zimu. Zelený ječmen obsahuje kyselinu listovou, která se v těle váže na stejná místa jako B12. Když to tělo zahltíte kyselinou listovou, tak vám většinou ta B12 začne chybět. Lidé říkají, že začali jíst ječmen a nejprve byl jejich stav dobrý, potom byl jejich stav stejný a pak bylo hůř. A to je přesně ten bod, kdy začne tělu něco chybět.

Spousta mých kamarádek si ihned po spuštění menstruace musí vzít nějaký prášek, protože je bolí záda, břicho, některé dokonce i zvrací. To ale není úplně ideální stav, že?
Menstruace by měla být v tom ideální případě téměř bezbolestná. Ten první den můžete cítit tlak v podbřišku, můžete mít citlivější prsa, ale určitě by prsa neměla být nalitá.

Jak jste říkala, hodně žen bere prášky kvůli bolestem. V čínské medicíně je pro to termín blokáda jater, která se projevuje právě tím, že je ta menstruace bolestivá. Buď to táhne v zádech, nebo jde ta bolest do nohou a vetšinou jsou v té menstruační krvi tmavé cucky.
Dráha jater jde přes srdce a dělohu po vnitřních stranách stehen. Játra se mohou blokovat kdečím, nejlépe to jde u žen, které špatně vyjadřují agresivitu, špatně si prosazují, co chtějí. Většinou to tak nějak spolknou. To natlakování se ale hromadí, a už jen to stačí k tomu, aby byla menstruace bolestivá, zvlášť když je pod tím nasázené něco z dětství.

Důležitou roli v tom ale hraje i strava. Když špatně jíte, tak to také blokuje játra. Hodně to dělá pšeničná mouka a obzvlášť pak ta současná. Když pšeničnou mouku vysadím, tak se ta menstruace mnohonásobně zlepší, hlavně premenstruační syndrom. Další věc jsou potom léky.

Co byste poradila lidem 21. století z hlediska zdraví?
Jak já to tak vnímám, tak nejlepší je se pomalu zastavit a říct si, kdo vlastně jsem a co chci. Zjistila jsem totiž, že spousta lidí jednak vůbec neví, co od života vlastně chce, jednak se ani nezná, protože řeší pořád něco mimo sebe.

Potom je podle mě důležité si zachovat zdravý náhled na to, co je pro ně osobně dobré, s čím souhlasí a s čím ne. Umět si to vydefinovat a také se zorientovat. A to myslím i z hlediska jídla, protože těch informací o tom, co je vhodné a co ne, je spousta. Základem všech diet a co já lidem, kteří za mnou chodí, doporučuji, je vynechat zcela veškerou průmyslově zpracovanou stravu, nejíst konzervy, uzeniny a takové ty rychle hotová jídla.

My jsme tisíce let byly na nějaké přirozené stravě, jen teď několik posledních let jsou supermarkety plné něčeho, co je instantním řešením. Pro naše tělo je to ale zkáza, protože to lidské střevo neumí zpracovat.

Michaela Šimková Vystudovala lékařskou fakultu v Praze, současně i tradiční čínskou medicínu u Sinobiologické společnosti. Po ukončení studií pracovala jako lékařka v českobudějovické nemocnici a atestovala v oboru psychiatrie. Od roku 2000 se věnuje čínské medicíně. Pořádá různé kurzy věnující se čínské medicíně, pravidelně vystupovala v pořadu Kouzelné bylinky, vidět ji můžeme také v Sama doma.