„Že začala u nás na Ukrajině válka, jsem zjistila hned ráno, když jsem četla zprávy od kamarádů a dívala se na jejich videa, kde byly vidět doutnající budovy po raketovém útoku Rusů,“ svěřuje se studentka. „Nemohla jsem tomu uvěřit. Celý den čtu noviny a sleduji aktuální situaci. Někteří z mých přátel se už rozhodli opustit Ukrajinu. Přesto, že rodinu mám v Čechách, situaci ve vlasti silně prožívám a doufám, že válka brzy skončí,“ přeje si Tetiana, která se do ČR přistěhovala před čtyřmi roky za rodinou a studiem.

Obavy o příbuzné

„Moje rodina bydlí v Čechách už dlouho. Na Ukrajině mám ale babičku, příbuzné a přátelé, které navštěvuji a jsem s nimi denně na dálku v kontaktu. Samozřejmě se o ně hodně bojím a věřím, že válku přečkají v pořádku. Když Rusko v roce 2014 obsadilo Krym, bylo mi 14 let. Tehdy jsem si závažnou situaci neuvědomovala tak, jako nyní. Z války, která nyní nastala, mám velký strach, protože si uvědomuji všechny možné její následky,“ dodává studentka Tetiana Liakh, která chce po ukončení Jihočeské univerzity pracovat v nemocnici.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Jihočeský hejtman Kuba: Kraj je připraven na migrační krizi

V úterý prohlásilo kolegium rektora univerzity, že je škola připravena pomoci ukrajinským kolegům z řad studentů a zaměstnanců. „Naše univerzita jako veřejná vysoká škola se hlásí k principům demokracie, svobody a k podpoře nedotknutelnosti územní celistvosti Ukrajiny,“ uvádí kolegium.