Jaké jsou největší investiční záměry na letošní rok i do budoucna?

Letos se zaměřujeme na výstavbu bytového fondu a další potřebné infrastruktury. Již realizujeme přístavbu mateřské školy a před zahájením je také výstavba nového bytového domu. Důležitým projektem je i modernizace technologie v úpravně vody pro Vyšší Brod. Do budoucna nás čeká oprava náměstí či revitalizace veřejných prostor sídlišť. Řešíme také přípravu na vybudování záchytného parkoviště na okraji města.

Máte za sebou první ročník participativního rozpočtu. Které projekty se zrealizují?

Letos proběhl první ročník participativního rozpočtu pod názvem Vyšák společně. Občané hlasovali celkem o jedenácti projektech. Do celkové částky participativního rozpočtu, která byla stanovena na 400 tisíc korun, je možné realizovat hned první tři. Vznikne tak workoutové hřiště a zrevitalizuje se plocha pro rekreaci u vltavského jezu. Třetí projekt je také spojený s řekou Vltavou, na bývalém vazišti vorů vznikne replika jedné vorové tabule jako vzpomínka na voroplavbu, staletou vyšebrodskou tradici.

V pondělí 8. června 1998 se dvě vojenské stíhačky srazily v mracích nad Českými Budějovicemi. Jejich trosky dopadly na sídliště Vltava. A rozpoutalo se peklo.
Stalo se: Před 23 lety se nad budějovickým sídlištěm srazily stíhačky

Pandemické podmínky se postupně uvolňují. Máte na léto připraven nějaký kulturní program?

Kulturní léto ve Vyšším Brodě bude opět nabité velkými jmény naší hudební scény. Sezonu koncertů uváděných v klášterní zahradě zahájí skvělý Felix A. Slováček se svým F Quintetem a přijede s ním i jeho dcera Anna-Julie. Pak přijdou na řadu Mňága a žďorp a Chinaski a nakonec stand up se skvělou Ester Kočičkovou a Vojtaanem. Léto uzavře tradiční městská slavnost, Svatobartolomějský trh a pouť, kde budou vzácnými hosty Míša Dolinová a Sandra Pogodová.

Nabízíte turistům nějaké novinky?

Pro pěší turisty jsme připravili novou brožuru Klid na útěku o křížové cestě k poutnímu místu Maria Rast am Stein, která obsahuje stručnou historii poutního místa a krátké meditace a zamyšlení k jednotlivým zastavením křížové cesty. Je zdarma k dispozici v infocentru. Nezapomněli jsme ale ani na cyklisty. Pro ty máme připravené a zmapované Cyklotrasy Vyšebrodska. Jedná se o soubor zcela nových cyklotras různých obtížností.

Které místo ve Vyšším Brodě je vám osobně nejbližší a doporučil byste jeho návštěvu?

Ve Vyšším Brodě je hodně skutečně jedinečných míst. Nádherný klášter se vzácným Zavišovým křížem nebo nejjižnější bod republiky. Vyšebrodsko je protkané sítí cyklotras a naučných stezek, které doslova svádí k relaxaci a nevynechávají žádný významný turistický cíl. Člověk se může opravdu nabít novou energií uprostřed mystické šumavské přírody. Osobně mám velmi rád poutní místo Maria Rast, toto místo má opravdu jedinečnou atmosféru. Vede k němu křížová cesta, na které jsme v nedávné době vysázeli i novou alej. Každý strom za jednoho nového občánka města. Z centra městečka je to na poutní místo necelé dva kilometry, opravdu příjemná procházka, která nabídne i spoustu krásných výhledů.