Laktační poradkyně Alena Machová ze ZF JČU a Romana Vávrová z českobudějovické nemocnice odpovídaly ve čtvrtek od 9 hodin maminkám na dotazy ohledně kojení. „Laktační poradenství jsou rady různého druhu pro těhotné, ale těch moc není. Pak jsou to maminky po porodu, které mají problém s nedostatkem mateřského mléka. Při nemocnici funguje laktační poradna, která je součástí neonatologického oddělení. Maminky si zveme a problémy tam s nimi řešíme,“ popsaly poradkyně. Ve čtvrtek měly pro zájemkyně připravené na ukázku i pomůcky ke kojení.

Pro rady si k nim přišla maminka Tereza Cábová z Českých Budějovic. Patnáctiměsíční dceru měla ale doma. „Porodila jsem v Českých Budějovicích císařským řezem a po císaři jsem slyšela, že je obtížné začít kojit. Také to tak bylo u mě. Byla jsem ráda, že mi paní Vávrová pomohla, že se celé kojení rozjelo a mohu kojit ještě teď. Mimo to, že jsem navštěvovala poradnu, jsem s poradkyní problém konzultovala i telefonicky. Dcera byla donošená, ale nechtěla se přisát a pít,“ vyprávěla 30letá žena. „Já jsem pak začala odsávat, laktace se rozjela,“ přiblížila.

Odběr vzorku pro test na koronavirus. Ilustrační foto
Případy covidu-19 letí vzhůru i na jihu Čech

Náročné období jí pomohla přečkat právě poradkyně. „Musím říci, že je dobře, když vám takhle někdo poradí. Kojení je o trpělivosti. Ze začátku jsem měla pocit, že třeba mléko už nemám, malá brečela a já byla nervózní. Byl to takový koloběh. Do půl roku bylo všechno v pořádku,“ svěřila se maminka.

Problém podle laktačních poradkyň může nastat i v průběhu kojení. „Někdy ženy pošle i obvodní lékař. Je doporučované plně kojit do půl roku,“ říkají odbornice.