Laktační poradkyně Alena Machová ze ZF JČU a Romana Vávrová z českobudějovické nemocnice odpovídaly ve čtvrtek od 9 hodin maminkám na dotazy ohledně kojení. „Laktační poradenství jsou rady různého druhu pro těhotné, ale těch moc není. Pak jsou to maminky po porodu, které mají problém s nedostatkem mateřského mléka. Při nemocnici funguje laktační poradna, která je součástí neonatologického oddělení. Maminky si zveme a problémy tam s nimi řešíme,“ popsaly poradkyně. Ve čtvrtek měly pro zájemkyně připravené na ukázku i pomůcky ke kojení.

Pro rady si k nim přišla maminka Tereza Cábová z Českých Budějovic. Patnáctiměsíční dceru měla ale doma. „Porodila jsem v Českých Budějovicích císařským řezem a po císaři jsem slyšela, že je obtížné začít kojit. Také to tak bylo u mě. Byla jsem ráda, že mi paní Vávrová pomohla, že se celé kojení rozjelo a mohu kojit ještě teď. Mimo to, že jsem navštěvovala poradnu, jsem s poradkyní problém konzultovala i telefonicky. Dcera byla donošená, ale nechtěla se přisát a pít,“ vyprávěla 30letá žena. „Já jsem pak začala odsávat, laktace se rozjela,“ přiblížila.

Náročné období jí pomohla přečkat právě poradkyně. „Musím říci, že je dobře, když vám takhle někdo poradí. Kojení je o trpělivosti. Ze začátku jsem měla pocit, že třeba mléko už nemám, malá brečela a já byla nervózní. Byl to takový koloběh. Do půl roku bylo všechno v pořádku,“ svěřila se maminka.

Problém podle laktačních poradkyň může nastat i v průběhu kojení. „Někdy ženy pošle i obvodní lékař. Je doporučované plně kojit do půl roku,“ říkají odbornice.