Jan Máče, ředitel českobudějovické EUC Kliniky, uvedl, že mamocentrum vzniklo sloučením dvou pracovišť – na Senovážném náměstí a dalšího ve 4. patře samotné kliniky. „Nachází se v prostoru, kde bylo původně rekondiční centrum a část rehabilitačního oddělení, které jsme přesunuli do pátého patra,“ popsal Jan Máče proměnu prostoru, která trvala rok a půl a vyžádala si 13,5 milionu korun.

Už v lednu příštího roku jej ale zaplní první pacientky a pacienti, kteří sem přijdou zejména na preventivní mamografii. Jednou z těch, která se jim vynasnaží udělat nezbytné vyšetření snesitelnějším, bude vedoucí radiologický asistent mamocentra Marta Klečková. „Mamocentrum bude disponovat dvěma ultrazvukovými vyšetřovnami a třemi mamografickými vyšetřovnami. Pracoviště má tři špičkové digitální mamografy a v blízké budoucnosti bude zakoupen přístroj se stereotaxí, což je speciální metoda, která umožňuje odběr vzorku tkáně,“ popsala Marta Klečková vybavení mamocentra.

Na otázku, co zde ženy, které sem přijdou, čeká, uvedla: „Když přijde žena objednaná na screeningovou mamografii, děvčata ji na recepci zapíšou a předají dotazník rizikových faktorů, který vyplní v čekárně. Potom jde na vyšetření, kde jí laborantka udělá čtyři snímky, a odchází,“ řekla s tím, že poté si ke snímkům sedá lékař. „Ten začne jednotlivé snímky probírat, označí si ženy, které jsou v pořádku. U žen, kde si není úplně jistý, doporučí doplňující vyšetření. Když dokumentaci přečte jeden lékař, všechny složky dostane ke čtení druhý lékař, který bude buď souhlasit s tím, že je žena zdravá a pak se vytiskne nález a žena dostane sms, že je mamografie v pořádku, nebo řekne, že je třeba dovyšetření a ženu pozveme ještě jednou,“ přiblížila Marta Klečková zákulisí fungování mamocentra.