„Teď půjdeme znova a věřím, že se dostaneme. Když ne, musela bych zůstat doma, pokud by mi to v práci umožnili," kalkuluje mladá učitelka.

Podobné strategie, jak získat co nejvíc bodů, aby dítě dostalo školku, vymýšlí snad každá matka malého dítěte žijící nebo pracující v Budějovicích. Kapacita městských mateřinek  totiž nedostačuje potřebám rodičů. Loni  podali rodiče 1831 přihlášek (z čehož 374 bylo duplicitních), a nakonec se nedostalo čtyři sta dětí. Sto padesát z nich mělo oba zaměstnané rodiče. I letos to bude podobné.

Jak upřesnil náměstek budějovického primátora pro oblast školství  Petr Podhola, letos by mělo být k dispozici 800 volných míst. „Usilovně pracujeme na přípravách nové školky v Kubatově ulici, kde vznikne od 1. září 65 nových míst," řekl Petr Podhola s tím, že pro tato místa se uskuteční před létem dodatečný zápis. Nová školka vznikne v nízkopodlažní budově, kde dřív sídlila prodejna zeleniny. Rekonstruovat se bude v létě.

Zápisy se konají 2. až 4. dubna, rodiče si už teď vyzvedávají přihlášky. Desítky už jich zavítaly například do Mateřské školy E. Pittera. „Budeme brát 22 dětí. Přihlášky si vyzvedlo už zhruba sedmdesát rodičů," vypočítala ředitelka školky Lada Seimlová. Loni se sem hlásilo 107 dětí. I přesto, že v mateřince navýšili kapacitu o dvanáct míst, mohli vzít  42 dětí.

Mámy mají nervy na pochodu, ve školkách nebude dost míst

Nervy na pochodu mají mámy tříletých dětí. Na začátku příštího týdne se konají zápisy do mateřských školek a už teď je zřejmé, že v nich bude zase tlačenice.

Vezmou mi dítě do školky? Co budu dělat, když ne? Budu se moct vrátit do práce? Takové otázky si musí pokládat například i Lucie Turková z Českých Budějovic, jejímuž synovi Matyášovi budou v květnu tři roky.

„Už teď chodím na pár hodin a v září se chci vrátit na plný úvazek. Když nebude školka, nevím, jak to uděláme," neskrývá své obavy Lucie Turková, která má zpět nastoupit na pozici zdravotnického záchranáře. V případě, že Matyáš ve školce místo nezíská, musela by se v hlídání střídat babička nejspíš s nějakou kamarádkou na mateřské. „Nedovedu si představit,  jak bychom to dělali. Soukromá školka moc v úvahu nepřipadá, protože naše finanční situace po mateřské by to nedovolila," uvažuje Lucie Turková.

Stejný problém řeší Gabriela Podpěrová s dvouletou Emou. „Vím určitě, že ve věku tři roky se nedostaneme, protože je narozena na jaře. Takže se snad dostane až v září ve třech a půl. Ten půl rok budeme muset nějak vydržet, buď bude hlídat babička, nebo využijeme soukromou školku, jinak by mi asi nepodrželi místo," kalkuluje Gabriela Podpěrová, která pracuje jako  ekonomka. „Takhle to mají všichni, s kterými mluvím. I když člověk pak vydělává a většina peněz padne na školku, ale aspoň vám podrží to zaměstnání," dodává mladá maminka.

Nových 81 míst

Podmínky pro přijetí dítěte do mateřské školy se pro nadcházející školní rok mírně pozměnily. Nejdůležitějším kritériem zůstává, aby mělo dítě hlášený trvalý pobyt v Budějovicích, velkou roli pak hraje jeho datum narození a zda má ve školce sourozence.

V českobudějovických mateřinkách bude od září volných osm set míst. Šedesát pět nových míst má vzniknout v nové budově mateřinky v Kubatově ulici.

Jak  naznačila vedoucí školského odboru budějovického magistrátu Dagmar Koubová, pravděpodobně se tu vyzkouší i úplná novinka na území krajského města. „Uvažujeme o zřízení jedné logopedické třídy pro 15 dětí," prozradila Dagmar Koubová s tím, že na tato místa by se přijímaly děti s vadami řeči na základě vyšetření ze speciálního pedagogického centra.

Dalších 16 nových míst se také vytvoří v MŠ Karla Štěcha. „Úpravou  záchodků budeme moct navýšit kapacitu ve dvou třídách celkem o šestnáct dětí," potvrdil náměstek primátora Petr Podhola s tím, že rekonstruovat se bude v létě.

Jak ale Petr Podhola připustil, i s letošním navýšením o těchto celkem 81 nových míst kapacita budějovických mateřinek nepokryje potřeby všech rodičů. Proto město i letos vyhlásilo grantový program na vznik a provoz miniškolek. Zatímco loni do něj radní uvolnili půl milionu korun, letos tuto částku zdvojnásobili. „O tento program je velký zájem, přišlo už asi dvacet žádostí," dodal Petr Podhola s tím, že celková požadovaná částka značně převyšuje finanční limit programu.