Mateřinka má zapsáno 112 dětí, ale teď do ní dochází přes 90 děcek. Rodiče, které jsme oslovili, stávkou nadšeni nebyli.

„Mně osobně to potíže nezpůsobí, dítě mohu dát k rodičům, ale jinak bych ho neměla kam dát,“ řekla v úterý ke stávce ve zlivské mateřince jedna z maminek. „Je jasné, že mají zaměstnanci školky určitě také svá práva, ale mohli by stávkovat třeba až odpoledne,“ dodala mladá žena s tím, že odpolední hlídání už třeba maminky samoživitelky mohou nějak sehnat.

Jiná z maminek si zase posteskla, že dovolenou už nemá, a kdyby náhodou neměl volno manžel, tak by vůbec nevěděla, co s dítětem.

Maminkám nezbude než dát dítě třeba ke kamarádce. „Když jsem se to dozvěděla, byla jsem naštvaná. Je jasné, že si hájí své, ale nemáme kam dát děti a stávkou tak budou jiní lidé trpět. Stačilo by, že by dětem dali jen rohlík, hlavně kdyby je někdo hlídal,“ padl názor další zlivské maminky. Všechny si ale vymínily při svých odpovědích anonymitu s ohledem na to, že ve Zlivi se všichni navzájem znají, i se zaměstnanci školky.

Podle informací, které z mateřské školy dostal starosta Jan Koudelka, by nebylo možné ve školce zajistit stravování a technický chod kvůli stávce provozních zaměstnanců. „Proto bude školka zavřená,“ uvedl Koudelka a dodal, že na učitelky čeká pedagogické vzdělávání.