Jana Zasadilová, KDU - ČSL, Č. BudějovicePoprvé vede kandidátku žena – šestinásobná matka, středoškolská učitelka etiky a dlouholetá okresní a krajská tajemnice strany Jana Zasadilová.

„Prvořadá je pro nás podpora rodin. Chceme prosadit výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny, přínosné by bylo zavést například i rodinné pasy, které by umožňovaly rodinám žijícím v Budějovicích čerpat slevy na vstupném,“ nastiňuje Jana Zasadilová jeden z plánů.

Daleko větší pozornost by podle zástupců KDU-ČSL měli získat i senioři, například nabídkou nízkonákladového bydlení v městských sociálních bytech. Za důležité pokládají také zvýšení kapacit domovů důchodců. „Pro 18,5 tisíce obyvatel starších 65 let je kapacita 400 míst nedostatečná. Podpoříme také rozvoj terénních a hospicových služeb,“ doplňuje první žena kandidátky další z bodů volebního programu. Zlepšit hodlá spolu s kolegy i přehled a orientaci ve službách pro seniory či zřídit půjčovnu kompenzačních pomůcek.

V dopravě lidovci sázejí na zrychlení, zlevnění a lepší obslužnost a návaznost městské hromadné dopravy tak, aby snáze konkurovala autům. „Pokud se nepodaří udělat z MHD atraktivní možnost dopravy, nepodaří se nikdy ani vytlačit auta z ulic. Pro mnoho z těch, kdo dnes dojíždějí z okrajových částí města za prací, je auto rychlejší, pohodlnější a levnější varianta než vyhlídková jízda městskou dopravou. Ti, kdo do města přijíždějí z okolních obcí, by pak potřebovali mít na všech hlavních příjezdových trasách záchytná parkoviště, kde by nechali auta za symbolickou cenu a dál pokračovali bezplatně hromadnou dopravou,“ míní Jana Zasadilová. Pozornost chtějí lidovci zaměřit i na lepší podmínky pro cyklisty, průjezdnost budějovických křižovatek či parkovací možnosti především na sídlištích.

Stranou nechtějí nechat ani téma školství. „Změnu potřebují školské obvody, podobu spádových oblastí by mělo město po dohodě se starosty okolních obcí regulovat pružněji než dosud,“ míní Jana Zasadilová s tím, že kapacita budějovických škol současným potřebám dostačuje.

Kompletní volební program představuje strana na webu www.nasevasebudejce.kdu.cz. Budějovičtí křesťanští demokraté se od revoluce až na jednu výjimku vždy prosadili do zastupitelstva a podíleli se na vládní koalici. Po tři volební období měli svého zástupce v primátorském křesle.